Eron neft eksporti keskin oshdi
Eron mintaqadagi vaziyat keskinlashganda ham o‘zining iqtisodiy kuchini saqlab qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro xabarlar manbalariga ko‘ra, Eron nazoratidagi Hormuz bo‘g‘ozi orqali neft eksporti urush boshlanganidan beri aksincha oshdi. Hozirda bu bo‘g‘ozi orqali kuniga o‘rtacha bir milliondan ko‘proq, ya’ni taxminan 2,1 million barrel neft tashilmoqda.
Bu ko‘rsatkich fevral oyiga nisbatan biroz yuqori bo‘lib, Fors ko‘rfazi hududidagi boshqa davlatlar eksportni kamaytirgan paytda Eron Osiyo bozorlariga neft yetkazib berishni davom ettirmoqda. Biroq, mintaqadagi xavfsizlik holati barobarida dunyo iqtisodiyotini qayg‘u bilan kuzatmoqda.
Eron rasmiylari va xalqaro tahlilchilar, agar vaziyat yanada murakkablashsa, neft narxining bir barrel uchun 200 dollarni oshib ketishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Eron qurolli kuchlari so‘nggi kunlarda Fors ko‘rfazida bir nechta savdo kemalariga hujumlar uyushtirdi va urush boshlanganidan buyon o‘n to‘rtta fuqarolik kemasi shikastlandi.
Bundan tashqari, Eron tomonidan bo‘g‘oza yaqin hududlarda o‘n ikkita dengiz minalari qo‘yilgani ma’lum bo‘ldi. Bu harakatlar neft va tabiiy gaz tashish yo‘llariga jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Amerika Qo‘shma Shtatlari rahbariyati esa narxlarning haddan tashqari oshib ketishini oldini olish uchun choralar ko‘rmokda. Prezident Donald Tramp mamlakat strategik neft zaxirasidan millionlab barrel neftni bozorga chiqarish qarorini e’lon qildi.
Bu tadbirning asosiy maqsadi global neft narxlarini barqaror saqlash yoki hatto ularni biroz pasaytirishdir. Hozirgi kunda butun dunyo diqqati Eron va AQSh o‘rtasidagi bu iqtisodiy hamda harbiy kurashga qaratilgan bo‘lib, kelajakda neft narxlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan o‘zgarishlar ko‘plab mamlakatlar uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Экспорт нефти из Ирана резко вырос
Иран сохраняет свою экономическую мощь даже на фоне обострения ситуации в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно международным источникам, экспорт нефти через контролируемый Ираном Ормузский пролив с начала войны не уменьшился, а наоборот, вырос. В настоящее время через этот пролив ежедневно перевозится в среднем более одного миллиона, то есть примерно 2,1 миллиона баррелей нефти.
Этот показатель несколько выше по сравнению с февралем, и в то время как другие страны Персидского залива сокращают экспорт, Иран продолжает поставлять нефть на азиатские рынки. Однако состояние безопасности в регионе вызывает обеспокоенность для мировой экономики.
Иранские официальные лица и международные аналитики подчеркивают, что в случае дальнейшего усложнения ситуации цена на нефть может превысить 200 долларов за баррель. В последние дни вооруженные силы Ирана совершили несколько нападений на торговые суда в Персидском заливе, и с начала войны повреждено четырнадцать гражданских судов.
Кроме того, стало известно о заминировании Ираном двенадцати морских мин в районах, близких к проливу. Эти действия создают серьезную угрозу для маршрутов транспортировки нефти и природного газа.
Руководство Соединенных Штатов Америки предпринимает меры для предотвращения чрезмерного роста цен. Президент Дональд Трамп объявил о решении вывести на рынок миллионы баррелей нефти из стратегического резерва страны.
Основная цель этой меры — стабилизация мировых цен на нефть или даже их некоторое снижение. В настоящее время все внимание мира сосредоточено на этом экономическом и военном противостоянии между Ираном и США, а возможные изменения цен на нефть в будущем приобретают важное значение для многих стран.