Tramp AQSh Eron elektr tizimini bir soatda yo‘q qilishiga qodir
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron bilan kelib chiqishi mumkin bo‘lgan mojaroning o‘tkir kechishini qayd etib, o‘z mamlakatining qudratidan dalolat berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, AQSh havo kuchlari Eron respublikasining butun elektr tizimini bitta soat ichida xarobaga aylantirishga to‘la qodir. Bu muhim bayonotni prezident Ogayo va Kentukki shtatlariga qilgan ish safaridan qaytgach, jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan ochiq suhbatda bergan.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, agar vaziyat shuni talab etsa, Amerika Qo‘shma Shtatlari Tehron poytaxti va mamlakatning boshqa muhim strategik hududlariga samarali zarba berishi mumkin. Bunday harakat natijasida Eronning iqtisodiy va infratuzilma tiklanishi juda uzoq vaqt talab qiladi.
Prezidentning hisob-kitoblariga asosan, Eron elektr tarmoqlarini butunlay qayta tiklash uchun kamida yigirma besh yil vaqt ketishi mumkin. Bu raqam mintaqadagi kuchlar nisbatini ko‘rsatib turibdi.
Aynan shu ogohlantirish orqali AQSh yetakchisi Eron rahbariyatini ehtiyotkorlikka chaqirgan. Uning asosiy maqsadi mintaqada keskinlikning yanada kuchayib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik va tinchlikni saqlab qolishdir.
Trampning fikricha, qudratli harbiy imkoniyatlarni ko‘rsatish orqali ikki tomon o‘rtasidagi kelajakdagi ziddiyatlarning oldini olish mumkin. Bu bayonot dunyo siyosatida katta qiziqish uyg‘otdi va tahlillarga sabab bo‘lmoqda.

Трамп: США способны уничтожить энергосистему Ирана за один час
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп, отметив возможное обострение конфликта с Ираном, продемонстрировал мощь своей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, ВВС США полностью способны за один час превратить в руины всю электросистему Исламской Республики Иран. Это важное заявление президент сделал во время открытой беседы с журналистами после возвращения из рабочей поездки в штаты Огайо и Кентукки.
Согласно словам Трампа, если ситуация того потребует, Соединенные Штаты смогут нанести эффективный удар по столице Тегерану и другим важным стратегическим районам страны. В результате таких действий восстановление экономики и инфраструктуры Ирана займет очень долгое время.
По расчетам президента, на полное восстановление иранских электросетей может уйти не менее двадцати пяти лет. Эта цифра демонстрирует соотношение сил в регионе.
Именно этим предупреждением лидер США призвал руководство Ирана к осторожности. Его главная цель — не допустить дальнейшего обострения напряженности в регионе и сохранить мир.
По мнению Трампа, демонстрация мощных военных возможностей может предотвратить будущие противоречия между двумя сторонами. Это заявление вызвало большой интерес в мировой политике и стало поводом для аналитических оценок.