Yaqin Sharqda kuzatilayotgan keskin kechayotgan siyosiy vaziyat va urush xavfi dunyo bo‘ylab energetika sohasiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aynan shu sabablar tufayli Daniya energiya vaziri Lars Agaard o‘z vatani fuqarolariga murojaat qilib, elektr va issiqlik energiyasini tejashga chaqirdi. Vazirning ta’kidlashicha, bugungi qiyin sharoitda har birimiz o‘z hayotimizni biroz o‘zgartirib, umumiy manfaat uchun hissa qo‘shishimiz lozim.
U daniyaliklarga shu kuni zarur bo‘lmagan holatlarda avtomobildan foydalanishni kamaytirishni so‘radi. Agar imkoniyat bo‘lsa, ishga piyoda yoki umumiy transport vositalarida borish orqali yoqilg‘i sarfini sezilarli darajada qisqartirish mumkin.
Bu chora mamlakatdagi energiya resurslarini tejashga bevosita yordam beradi. Daniya hukumatining asosiy maqsadlaridan biri mavjud bo‘lgan barcha energiya zaxiralarini oqilona va samarali ishlatishdir.
Shu sababli mamlakat hozirda o‘zining neft zaxiralaridan avvalgilariga qaraganda faolroq foydalanishni boshladi. Bu strategik qaror kelajakda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan energiya inqiroziga tayyorgarlik ko‘rishga qaratilgan.
Hozirgi kunda jahon bozorida neft narxlari keskin ko‘tarilmoqda va bu holat iqtisodiyotga katta bosim o‘tkazmoqda. Turli mutaxassislar va tahlilchilar ma’lumotlariga ko‘ra, bir barrel neftning qiymati allaqachon yuz dollardan oshib ketgan.
Narxlarning shu qadar tez va keskin o‘sishi xaridorlar uchun jiddiy muammo tug‘dirmoqda. Shu bois har bir oila va korxona o‘z iste’molini nazoratga olishi, isrofgarchilikdan saqlanishi va energiya resurslariga e’tiborli bo‘lishi shart.

Дания призвала граждан экономить энергию из-за войны на Ближнем Востоке
Обостряющаяся политическая ситуация и угроза войны на Ближнем Востоке оказывают серьезное влияние на энергетический сектор по всему миру. Об этом сообщает Zamin.uz.
Именно поэтому министр энергетики Дании Ларс Агаард обратился к гражданам своей страны с призывом экономить электричество и тепло. По словам министра, в нынешних сложных условиях каждый из нас должен немного изменить свой образ жизни и внести вклад в общее благо.
Он попросил датчан сократить использование автомобилей там, где это не является необходимым. Если есть возможность, можно значительно снизить потребление топлива, добираясь до работы пешком или на общественном транспорте.
Эта мера напрямую поможет сэкономить энергетические ресурсы страны. Одной из основных целей правительства Дании является разумное и эффективное использование всех имеющихся энергетических запасов.
По этой причине страна начала более активно использовать свои нефтяные запасы по сравнению с прошлыми периодами. Это стратегическое решение направлено на подготовку к возможному энергетическому кризису в будущем.
В настоящее время цены на нефть на мировом рынке резко растут, что оказывает значительное давление на экономику. По данным различных экспертов и аналитиков, стоимость одной баррели нефти уже превысила сто долларов.
Такое быстрое и резкое повышение цен создает серьезные проблемы для потребителей. Поэтому каждая семья и предприятие должны контролировать свое потребление, избегать расточительства и внимательно относиться к энергетическим ресурсам.