Xorijiy ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, u hozirda shahardagi alohida jazo muassasasiga joylashtirilgan bo‘lib, unda juda cheklangan sharoitda yashamoqda. Maduroning saqlanib kelayotgan kamerasining maydoni atigi uch metr kvadratga yaqin bo‘lib, ichida faqat bir dona temir karavot va kichik deraza mavjud.
Bu joyda yashash uchun zarur bo‘lgan barcha sharoitlar minimal darajada ta’minlangan. Manbalarning ma’lum qilishicha, sobiq prezident tungi paytlarda ruhiy holatining buzilgani sababli baland ovozda men prezidentman deb baqirayotganini eshitishadi.
Uning kundalik hayoti qat’iy tartib-qoidalar asosida o‘tmoqda va har bir harakati nazorat ostiga olingan. Kameradan chiqish uchun berilgan vaqt juda oz bo‘lib, bu holat uning ruhiy tuzilishiga salbiy ta’sir ko‘rsatyapti.
Hafta davomida jismoniy mashqlar bajarish uchun faqat uch marta imkoniyat beriladi. Bu esa uzoq vaqt davomida bir xil joyda o‘tirishga majbur bo‘lgan inson uchun katta qiyinchilik tug‘dirmoqda.
Hozirda uning ahvoli va kelajakdagi taqdiri bo‘yicha turli fikrlar mavjud. Biroq, aniq ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, u o‘zining sobiq nufuzidan butunlay mahrum bo‘lib, oddiy qamoqxonadagi mahkumlar kabi sharoitda yashayapti.
Bu voqea dunyo siyosati tarixida qiziqarli va ta’limot beruvchi hodisa sifatida baholanmoqda. Sababi, bir vaqtning o‘zida butun mamlakatni boshqargan rahbarlar ham shunday cheklovlar ostida qolishi mumkinligini ko‘rsatadi.

Жизнь и психическое состояние Мадуро в тюрьме Нью-Йорка
Обнародована новая информация о жизни бывшего лидера Венесуэлы Николаса Мадуро, содержащегося в федеральной тюрьме города Нью-Йорк. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным зарубежных СМИ, он в настоящее время помещен в отдельное исправительное учреждение города и живет в крайне ограниченных условиях. Площадь камеры, где содержится Мадуро, составляет всего около трех квадратных метров; внутри находится лишь одна железная кровать и маленькое окно.
Все необходимые условия для проживания здесь обеспечены на минимальном уровне. По словам источников, ночью бывший президент из-за ухудшения психического состояния громко кричит: «Я президент».
Его повседневная жизнь проходит в строгом соответствии с правилами, и каждое его действие находится под контролем. Время для выхода из камеры предоставлено крайне ограниченное, что негативно сказывается на его психическом состоянии.
В течение недели возможность выполнять физические упражнения предоставляется всего три раза. Это создает большие трудности для человека, вынужденного длительное время находиться в одном и том же месте.
В настоящее время существуют различные мнения относительно его состояния и будущего судьбы. Однако точные данные показывают, что он полностью лишен своего бывшего авторитета и живет в условиях обычной тюрьмы, как и другие заключенные.
Это событие оценивается как интересный и поучительный эпизод в истории мировой политики, поскольку оно демонстрирует, что даже лидеры, управлявшие целой страной, могут оказаться под такими же ограничениями.
Состояние Мадуро вызывает множество вопросов как у международного сообщества, так и у его соотечественников.