Financial Times nashrining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Yaqin Sharq mintaqasida kuchaygan urush vaziyati Rossiya uchun neft savdosi orqali qo‘shimcha daromad olish imkonini yaratmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mintaqadagi tinchlik buzilishi va kurashlar keskinlashgani bilan dunyo bozorida neftga talab ortib, narxlar oshdi. Bu holat Rossiyaga kuniga o‘rtacha yuz ellik million dollarga yaqin qo‘shimcha daromad keltirayotgani ma’lum bo‘ldi.
Energiya sohasidagi beqarorlik va neft yetkazib berish zanjiridagi xavflar aynan shu natijaga olib keldi. Hozirgi hisob-kitoblarga asosan, urush boshlanganidan beri o‘tgan dastlabki o‘n ikki kun davomida Rossiya davlat byudjetiga bir milliard uch yuz milliondan bitta milliard to‘qqiz yuz million dollargacha bo‘lgan mablag‘ qo‘shimcha ravishda tushgan.
Bu raqamlar iqtisodiyot uchun jiddiy ahamiyatga ega. Shuningdek, Rossiya neftiga bo‘lgan talabning kutilmagan darajada oshib ketayotgani alohida ta’kidlanmoqda.
Agar kelajakda bozorda neft narxi bir barel uchun yetmishdan sakkiz yuz dollarga qadar barqaror bo‘lib tursa, mart oyida Rossiya byudjetiga olinadigan qo‘shimcha daromad uch milliard uch yuz milliondan to‘rt milliard to‘qqiz yuz million dollargacha yetishi mumkinligi bashorat qilinmoqda. Mintaqaviy vaziyatning o‘zgarishi global iqtisodiyotga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda.
Neft narxlarining oshishi Rossiyaning tashqi savdo muvozanatini yaxshilashi bilan birga, mamlakat ichki ehtiyojlarini qondirish imkoniyatlarini ham kengaytirmoqda. Iqtisodchilar bu jarayonning uzoq muddatli natijalarini diqqat bilan kuzatmoqdalar.
Agar Yaqin Sharqda jarayonlar barqarorlashsa, neft narxlari ham o‘zgarishi mumkin. Hozirgi kunda Rossiya energiya resurslaridan foydalanishda aniq ustunlikka erishgan bo‘lsa, kelajakda bu vaziyatning o‘zgarishi ham ehtimol.

Война на Ближнем Востоке приносит России 150 миллионов долларов в день
Согласно последним сообщениям издания Financial Times, обострение военной ситуации на Ближнем Востоке создает для России возможности получения дополнительного дохода от торговли нефтью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Нарушение мира в регионе и обострение боевых действий привели к росту спроса на нефть на мировом рынке и повышению цен. Как стало известно, это приносит России дополнительные доходы в среднем около ста пятидесяти миллионов долларов в день.
Именно нестабильность в энергетическом секторе и риски в цепочках поставок нефти привели к такому результату. Согласно текущим расчетам, за первые двенадцать дней с начала войны в государственный бюджет России поступили дополнительные средства в размере от одного миллиарда трехсот миллионов до одного миллиарда девятисот миллионов долларов.
Эти цифры имеют серьезное значение для экономики. Отмечается также неожиданное резкое увеличение спроса на российскую нефть.
Если в будущем цена на нефть на рынке стабилизируется в диапазоне от семидесяти до восьмидесяти долларов за баррель, то прогнозируется, что в марте дополнительные доходы российского бюджета могут составить от трех миллиардов трехсот миллионов до четырех миллиардов девятисот миллионов долларов. Изменение региональной ситуации оказывает непосредственное влияние на мировую экономику.
Рост цен на нефть не только улучшает внешнеторговый баланс России, но и расширяет возможности страны по удовлетворению внутренних потребностей. Экономисты внимательно следят за долгосрочными последствиями этого процесса.
Если процессы на Ближнем Востоке стабилизируются, цены на нефть также могут измениться. Если сегодня Россия достигла явного преимущества в использовании энергетических ресурсов, то в будущем ситуация может измениться.