Nyu Yorkda o‘zbekistonlik qiz halok bo‘ldi
Shu yilning o‘n uchinchi kunida, ya’ni uchun mart kuni AQSh poytaxti Nyu York shahrida og‘ir yo‘l transport hodisasi ro‘y berib, O‘zbekistonimizning farzandlaridan biri bo‘lgan Nilufar Komilova halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu xavotirli voqea haqida O‘zbekiston Respublikasining Nyu Yorkdagi Bosh konsulxonasi rasmiy ravishda xabar tarqatdi. Konsulxonadan kelgan ma’lumotlarga ko‘ra, halokatli hodisa Nyu York shahar Transport departamentiga qarashli yuk tashuvchi katta avtomobil ishtirokida sodir bo‘lgan.
Yo‘l harakati qoidalariga rioya etilmasligi yoki texnik nosozlik sabab yuzaga kelgan bu voqea natijasida Nilufar Komilova o‘z hayotini yo‘qotgan. Bosh konsulxonasi xodimlari marxumning yaqin qarindoshlari bilan doimo bevosita aloqada bo‘lib turishmoqda.
Ularning g‘amxo‘rlik va qo‘llab-quvvatlash tizimi faoliyatni davom ettirmoqda. Konsulxona vakillari oila a’zolariga ko‘rsatilishi kerak bo‘lgan barcha konsullik yordamlari hamda huquqiy masalalar bo‘yicha zarur maslahatlar berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Hozirgi kunda hodisa bo‘lgan joyda olib borilayotgan tekshiruv ishlari natijalari va tafsilotlar aniqlanib, ularning asosida qonun talablari doirasida yechim topilmoqda. Marhumning oilasiga ko‘rsatiladigan yordam choralarini tezda amalga oshirish maqsadida barcha zarur tadbirlar ko‘rilmoqda.
Bu qayg‘uli voqea barcha o‘zbekistonliklar uchun katta yo‘qotish bo‘lib, xalqimizning dardini bo‘lishtirib, vafot etgan yosh qizning ruhi shodligi uchun duo qilmoqdalar. O‘zbekiston diplomatik vakolatxonasi oilaning qiyin paytda bir-biriga yordam berish va adolatli hal qilinishini ta’minlashga bor kuchini sarflagan.

В Нью-Йорке погибла узбекская девушка
Тринадцатого числа этого месяца, то есть 3 марта, в столице США городе Нью-Йорк произошло тяжелое дорожно-транспортное происшествие, в результате которого погибла наша соотечественница Нилюфар Комилова. Об этом сообщает Zamin.uz.
О тревожном инциденте официально сообщила Генеральное консульство Республики Узбекистан в Нью-Йорке. Согласно информации из консульства, фатальное происшествие произошло с участием крупного грузового автомобиля, подчиненного Департаменту транспорта города Нью-Йорк.
В результате этого инцидента, возникшего из-за несоблюдения правил дорожного движения или технической неисправности, Нилюфар Комилова лишилась жизни. Сотрудники Генерального консульства находятся в постоянном прямом контакте с близкими родственниками покойной.
Их система заботы и поддержки продолжает свою деятельность. Представители консульства сообщили, что готовы оказать всем необходимым консульским содействием и предоставить необходимые консультации по юридическим вопросам членам семьи.
В настоящее время на месте происшествия проводятся расследовательские работы, результаты и детали которых уточняются, и на их основе в рамках требований закона находятся пути решения. С целью быстрого осуществления мер помощи семье покойной принимаются все необходимые меры.
Это печальное событие стало большой потерей для всех узбеков, народ разделяет горе и молится о душе покойной молодой девушки. Узбекское дипломатическое представительство приложило все усилия, чтобы помочь семье в трудный момент и обеспечить справедливое разрешение дела.