Ko‘rfazda dron hujumlari qurbonlar keltirib chiqardi
Ko‘rfaz mintaqasida amalga oshirilgan dron hujumlari natijasida ko‘plab qurbonlar yuzaga kelgan va keng qamrovli xavfsizlik ogohlantirishlari berilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026 yil 23 mart kuni Ummon rasmiylari Sohar provinsiyasidagi al-Avahi sanoat hududiga dron zarbasi tushishi oqibatida ikki nafar xorijlik fuqaroning halok bo‘lgani haqida ma’lumot berdi. Ikkinchi dron yaqin atrofdagi ochiq maydonga qulagan bo‘lib, qo‘shimcha talofatlarga sabab bo‘lmagan.
Ushbu voqea haftaning boshida Salala portidagi yonilg‘i baklariga qilingan alohida zarbadan so‘ng yuz berdi. Rasmiylar neft yetkazib berish operatsiyalariga ta’sir ko‘rsatilmaganini tasdiqladi.
Shu bilan bir vaqtda, Saudiya Arabistoni havo hujumlari to‘lqiniga duch keldi. Saudiya Mudofaa vazirligi poytaxt Ar-Riyod, xususan Diplomatik kvartalni nishonga olgan bir nechta dushman dronlarini mudofaa tizimlari orqali muvaffaqiyatli tutib olib, yo‘q qilganini ma’lum qildi.
Umuman olganda, markaziy va sharqiy viloyatlarda 20 dan ortiq dron zararsizlantirilgan. Birlashgan Arab Amirliklarida esa tutib olingan dron bo‘laklari Dubay shahridagi binoga tushgan, ammo jarohat olganlar haqida hech qanday ma’lumot yo‘q.
Ushbu muvofiqlashtirilgan hujumlar Eron hamda AQSh va Isroil boshchiligidagi koalitsiya o‘rtasidagi mojaroning kuchayishi fonida mintaqada beqarorlik sharoitida yuz bermoqda. 28-fevraldan boshlab harbiy harakatlar boshlanganidan buyon Tehron Yaqin Sharqdagi xorijiy harbiy bazalarni nishonga olib, javob zarbalarini bermoqda.
Davom etayotgan zo‘ravonliklar katta talofatlar va tartibsizliklarga sabab bo‘lmoqda. Livan ham mintaqaviy inqiroz davom etar ekan, kuchli bombardimonlar va o‘lim holatlari ortib borayotgani haqida xabar bermoqda.

В заливе беспилотные атаки привели к жертвам
В результате атак дронов в регионе Залива произошло множество жертв, а также были объявлены масштабные предупреждения по безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
23 марта 2026 года официальные лица Омана сообщили о гибели двух иностранных граждан в результате удара дрона по промышленной зоне аль-Авахи в провинции Сохар. Второй дрон упал на близлежащую открытую площадку, не вызвав дополнительных повреждений.
Это событие произошло после отдельного удара по топливным бакам в порту Салала в начале недели. Официальные лица подтвердили, что операции по поставке нефти не были нарушены.
В то же время Саудовская Аравия столкнулась с волной воздушных атак. Министерство обороны Саудовской Аравии заявило, что системы ПВО успешно перехватили и уничтожили несколько вражеских дронов, нацеленных на столицу Эр-Рияд, в частности на Дипломатический квартал.
В целом в центральных и восточных провинциях было обезврежено более 20 дронов. В Объединённых Арабских Эмиратах обломки перехваченного дрона упали на здание в Дубае, однако сведений о пострадавших нет.
Эти скоординированные атаки происходят на фоне обострения конфликта между Ираном и коалицией во главе с США и Израилем, что приводит к нестабильности в регионе. С начала военных действий 28 февраля Тегеран наносит ответные удары по иностранным военным базам на Ближнем Востоке.
Продолжающееся насилие вызывает значительные разрушения и беспорядки. Ливан также сообщает о росте интенсивности бомбардировок и числа смертельных случаев на фоне продолжающегося регионального кризиса.