AQSh Yaqin Sharqga qo‘shimcha dengiz piyodalarini yo‘naltirmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Yaqin Sharqdagi harbiy mavjudligini sezilarli darajada kuchaytirishga qaratilgan yangi choralar ko‘rmokda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Pentagon hududga maxsus dengiz piyodalari ekspeditsiya bo‘linmasini va qo‘shimcha harbiy kemalarni yo‘naltirishga qaror qilgan. The Wall Street Journal nashri ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset Markaziy qo‘mondonlikning so‘rovini tasdiqlagan.
Ushbu qaror Eronning Hormuz bo‘g‘ozidagi tajovuzkorlik harakatlariga javoban qabul qilindi. Joylashtirilayotgan kuchlarga bir nechta harbiy kema va taxminan besh ming nafar dengiz piyodasi kiradi.
Bu qat’iy choralar dunyo uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lgan energiya yo‘laklarida xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan. Hormuz bo‘g‘ozi global neft ta’minotining beshdan bir qismi o‘tadigan eng muhim suv yo‘lidir.
So‘nggi kunlarda Eronning ushbu hududda mina qo‘yish operatsiyalarini boshlagani haqidagi xabarlar umumiy xavotirni kuchaytirdi. Hozirgi vaqtda mina faoliyati bir necha o‘nlab qurilmalar bilan cheklangan bo‘lsa-da, razvedka ma’lumotlariga ko‘ra, Tehron kichik kemalar va dengiz minalarining ulkan zaxirasiga ega.
Mutaxassislar Eron yuzlab qo‘shimcha minalarni joylashtirish imkoniyatiga ega ekanligini ogohlantirmoqda. Bu holat xalqaro yuk tashish yo‘llari va butun dunyo energiya barqarorligi uchun jiddiy tahdid tug‘diradi.
O‘tgan 13 mart kuni bo‘lib o‘tgan brifingda Mudofaa vaziri Pit Xegset 28-fevraldan beri davom etayotgan AQSh va Isroilning hamkorlikdagi harbiy kampaniyasi natijalari haqida batafsil ma’lumot berdi. Vazir operatsiya davomida o‘n besh mingdan ortiq nishon muvaffaqiyatli zararsizlantirilganini e’lon qildi.
Natijada Eronning harbiy-dengiz kuchlari, havo qo‘shinlari va havo mudofaa tizimlariga jiddiy zarar yetkazildi. Xegset Eronning raketa salohiyati qirq foizga, dron zaxiralari esa yettixish foizga qisqarganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy maqsad Eron yadroviy dasturini butunlay to‘xtatish bo‘lib qolmoqda. AQSh yadroviy obyektlarni himoya qilish uchun quruqlikdagi kuchlardan foydalanish va mamlakat mudofaa sanoat bazasini tizimli ravishda yo‘q qilish kabi barcha strategik variantlarni ko‘rib chiqmoqda.

США направляют дополнительные морские пехотинцы на Ближний Восток
Соединенные Штаты Америки принимают новые меры, направленные на значительное усиление своего военного присутствия на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пентагон принял решение направить в регион специальную экспедиционную бригаду морской пехоты и дополнительные военные корабли. По данным издания The Wall Street Journal, министр обороны США Пит Хегсет утвердил запрос Центрального командования.
Это решение было принято в ответ на агрессивные действия Ирана в Ормузском проливе. Развертываемые силы включают несколько военных кораблей и примерно пять тысяч морских пехотинцев.
Эти решительные меры направлены на обеспечение безопасности энергетических маршрутов, имеющих критическое значение для всего мира. Ормузский пролив является важнейшим водным путем, через который проходит пятая часть глобальных поставок нефти.
В последние дни сообщения о начале Ираном операций по минированию в этом регионе усилили общую обеспокоенность. Хотя на данный момент деятельность по минированию ограничена несколькими десятками устройств, разведданные указывают на то, что Тегран располагает огромными запасами малых кораблей и морских мин.
Эксперты предупреждают, что Иран имеет возможность разместить сотни дополнительных мин. Эта ситуация создает серьезную угрозу для международных грузоперевозок и энергетической стабильности во всем мире.
На брифинге, состоявшемся 13 марта, министр обороны Пит Хегсет подробно рассказал о результатах совместной военной кампании США и Израиля, продолжающейся с 28 февраля. Министр объявил, что в ходе операции было успешно нейтрализовано более пятнадцати тысяч целей.
В результате были нанесены серьезные повреждения военно-морским силам, авиации и системам противовоздушной обороны Ирана. Хегсет подчеркнул, что ракетный потенциал Ирана сократился на сорок процентов, а запасы дронов — на семьдесят пять процентов.
По его словам, основной целью остается полная остановка иранской ядерной программы. США рассматривают все стратегические варианты, включая использование сухопутных сил для защиты ядерных объектов и системное уничтожение базы оборонной промышленности страны.