Sakkiz arab va islomiy davlat Isroilni muqaddas Ramazon oyining oxirgi o‘n ikki kuni davomida Al-Aqsa masjidini yopib qo‘yganligi sababli keskin tanqid ostiga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea haqida Aljazeera nashri xabar berdi. Qatar, Iordaniya, Indoneziya, Turkiya, Pokiston, Saudiya Arabistoni, Misr va Birlashgan Arab Amirliklari chorshanba kuni Quddusning Eski shahridagi falastinlik namozxonlarga qo‘yilgan cheklovlarni rad etuvchi umumiy bayonot e’lon qilishdi.
Tashqi ishlar vazirlari bu harakatni xalqaro huquqga va muqaddas maskanning tarixiy maqomiga ochiqdan-ochiq putur yetkazish deb baholadilar. Ular Isroilning bosib olingan Quddus shahri va undagi islomiy hamda xristian ibodatxonalari ustida suverenitetiga ega emasligini ta’kidladilar.
Vazirlar butun Al-Aqsa masjidi majmuasi faqat musulmonlarga tegishli ekanligini bir marta o‘zlashtirib oldilar. Ular Iordaniya Avqaf vazirligi huzuridagi Quddus vaqflari va Al-Aqsa masjidi ishlari bo‘limini ushbu muqaddas joy ustidagi yagona qonuniy hokimiyat sifatida tan olishdi.
Mazkur davlatlar Isroilni masjid darvozalarini tez orada ochishga, Eski shahardagi barcha cheklovlarni bekor qilishga va musulmon namozxonlar uchun erkin kirib chiqish imkoniyatini ta’minlashga chaqirdilar. Shu bilan birga, ular xalqaro hamjamiyatni Isroilni bu buzilishlarni to‘xtatishga bosim o‘tkazishga undashdi.
Isroil rasmiylari cheklovlarni joriy etish sababi sifatida Eron bilan davom etayotgan mojaroga bog‘liq xavfsizlik tashvishlarini ko‘rsatdilar. Biroq, Falastin tashqi ishlar vazirligi ushbu yopilishni falastinliklarning huquqlarini ochiqdan-ochiq buzish deb atadi.
Xamas harakati ham bu qarorni keskin qoralab, u xavfli tarixiy pretsedent yaratishi va ibodat erkinligini buzib yuborishi haqida ogohlantirdi.

Восемь арабских государств осудили Израиль за закрытие мечети Аль-Акса
Восемь арабских и исламских государств подвергли резкой критике Израиль за закрытие мечети Аль-Акса в последние двенадцать дней священного месяца Рамадан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об инциденте сообщил издательство Al Jazeera. В четверг Катар, Иордания, Индонезия, Турция, Пакистан, Саудовская Аравия, Египет и Объединенные Арабские Эмираты выпустили совместное заявление, в котором отвергли ограничения для палестинских молящихся в Старом городе Иерусалима.
Министры иностранных дел оценили эти действия как явное нарушение международного права и исторического статуса святыни. Они подчеркнули, что Израиль не обладает суверенитетом над оккупированным Иерусалимом и находящимися в нем исламскими и христианскими местами поклонения.
Министры единогласно подтвердили, что весь комплекс мечети Аль-Акса принадлежит только мусульманам. Они признали Департамент по делам Иерусалима и мечети Аль-Акса при Министерстве вакфов Иордании единственным законным органом власти над этой святыней.
Указанные государства призвали Израиль как можно скорее открыть ворота мечети, отменить все ограничения в Старом городе и обеспечить свободный доступ для мусульманских молящихся. При этом они призвали международное сообщество оказывать давление на Израиль, чтобы прекратить эти нарушения.
Израильские официальные лица в качестве причины введения ограничений указали на проблемы безопасности, связанные с продолжающимся конфликтом с Ираном. Однако Министерство иностранных дел Палестины назвало это закрытие явным нарушением прав палестинцев.
Движение ХАМАС также резко осудило это решение, предупредив о создании опасного исторического прецедента и нарушении свободы вероисповедания.