Eronning harbiy rahbariyati Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining o‘tkazgan hujumi natijasida AQShga tegishli yadroviy dvigatelli Abraham Lincoln aviatashuvchisi jangovar holatdan chiqqanini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xatam al-Anbiya markaziy shtab-kvartirasi vakili Ebrohim Zolfagariy kemaga jiddiy zarar yetgani va u hozir mintaqadan AQSh hududiga qarab chekinayotganini ma’lum qildi. Eron rasmiylari avval ham shunga o‘xshash da’volar bilan chiqqan bo‘lsalar-da, ushbu so‘nggi voqeaga qaysi kuni sodir bo‘lgani aniq aytilmagan.
Xalqaro axborot vositalari ushbu holatni keng qamrovli ravishda yoritmoqda. AQSh va Isroil qurolli kuchlarining Eron obyektlariga qarshi o‘tkazgan birgalikdagi harbiy amaliyotlaridan so‘ng Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlikka yetdi.
Ushbu operatsiyalar davomida Eronning yuqori martabali harbiy xodimlari halok bo‘lgani xabar qilingan edi. Bunga javoban Tehron Isroil hududi hamda mintaqadagi Amerika harbiy bazalariga qarshi kuchli zarbalar berdi.
Isroil hukumati o‘zining asosiy maqsadi Eronning yadroviy qurolga ega bo‘lishining oldini olish deb belgilagan holda, Vashington esa rejimni o‘zgartirishga chaqirib, siyosiy ritorikasini yanada kuchaytirdi. Hozirgi kunda AQSh harbiylari Abraham Lincoln aviatashuvchisining holati bo‘yicha rasmiy ma’lumot bermagan yoki Eronning da’volarini tasdiqlamagan.
Ushbu kemada yetmishdan o‘ttyuztagacha samolyot joylashtirish mumkin bo‘lib, u Amerika flotidagi eng kuchli qurollardan biri hisoblanadi. Xalqaro kuzatuvchilar mojaroning mintaqa bo‘ylab tarqalib ketishi va bir nechta davlatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini hisobga olib, vaziyatni diqqat bilan kuzatib bormoqda.

Иран нанес серьезный ущерб американскому авианосцу
Военное руководство Ирана объявило, что в результате атаки Корпуса стражей исламской революции американский авианосец с ядерной энергетической установкой «Авраам Линкольн» вышел из строя. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представитель штаба «Хатам аль-Анбия» Эбрахим Зольфагари сообщил, что корабль получил серьезные повреждения и в настоящее время отступает из региона в сторону территории США. Хотя иранские официальные лица ранее уже заявляли о подобных событиях, точная дата последнего инцидента не указана.
Международные СМИ широко освещают эту ситуацию. После совместных военных операций вооруженных сил США и Израиля против объектов Ирана напряженность на Ближнем Востоке достигла пика.
В ходе этих операций сообщалось о гибели высокопоставленных иранских военных. В ответ Тегеран нанес мощные удары по территории Израиля, а также по американским военным базам в регионе.
Правительство Израиля определило своей главной целью предотвращение получения Ираном ядерного оружия, в то время как Вашингтон призвал к смене режима и усилил свою политическую риторику. На данный момент военные США не предоставили официальной информации о состоянии авианосца «Авраам Линкольн» и не подтвердили заявления Ирана.
На этом корабле могут базироваться от семидесяти до восьмидесяти самолетов, и он считается одним из самых мощных вооружений американского флота. Международные наблюдатели внимательно следят за ситуацией, учитывая возможность распространения конфликта по региону и его негативного влияния на несколько государств.