AQSH Eron rahbari haqida ma’lumot berganlarga o‘n million dollar va’da qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat departamenti Eronning yangi belgilangan oliy rahbari Mojtaba Xomanaiy va mamlakatning boshqa bir qator yuqori mansabdor shaxslari haqida aniq ma’lumot bergan har bir insonga o‘n million dollar miqdorida mukofot va’da qilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu choralar xalqaro hamjamiyat oldida Eron siyosati va undagi voqealar bo‘yicha chuqurroq tushuncha hosil qilishga qaratilgan. Rasmiy bayonotda aytilishicha, e’lon qilingan ro‘yxatda jami o‘n nafar shaxs kiritilgan bo‘lib, ulardan yettitasining ismi hozircha maxfiy saqlanmoqda.
Qidiruvdagi shaxslar qatorida Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi Ali Lorijoniy ham bor. U yaqinda Tehron shahar markazida tashkil etilgan jamoat yig‘inida ko‘zga tushgani va ommaviy tarzda paydo bo‘lgani qayd etilgan.
Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat departamentining ta’kidlashicha, ushbu shaxslar Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining turli bo‘linmalarga rahbarlik qiladi. Vashington bu tuzilmani xalqaro miqyosdagi terrorchilik faoliyatini rejalashtirish va amalga oshirishda ayblab keladi.
Shuning uchun ham ular haqida ma’lumot berish xalqaro xavfsizlik uchun muhim ahamiyatga ega deb topilgan. Ma’lumotlar AQShning Adolat uchun mukofot dasturi doirasida qabul qilinadi.
Ushbu dastur qidiruvdagi shaxslarni qo‘lga olish yoki ularni javobgarlikka tortishda yordam beradigan muhim ma’lumotlar uchun pul mukofoti berishni nazarda tutadi. Davlat departamenti bayonotida qayd etilishicha, berilgan ma’lumotlar nafaqat mukofot pulini, balki zarurat tug‘ilganda xavfsiz joyga ko‘chirish imkoniyatini ham taqdim etishi mumkin.
Bu esa ma’lumot bergan shaxslarning o‘z hayoti va oilasi xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan muhim choradir. Har bir fuqaro o‘z bilimi va kuzatuvlari orqali xalqaro tartibotni mustahkamlashga hissa qo‘sha oladi.
Ma’lumotlar ishonchli va aniq bo‘lishi shart, chunki bu jarayonda har bir fakt o‘zining ahamiyatiga ega. Vashington bu orqali Eron siyosati va undagi o‘zgarishlarni kuzatib borishga hamda xalqaro hamjamiyatni ogohlantirishga intilmoqda.

США пообещали 10 миллионов долларов тем, кто предоставит информацию о руководителе Ирана
Государственный департамент США объявил о награде в размере десяти миллионов долларов каждому, кто предоставит точную информацию о новом высшем руководителе Ирана Мохтабе Хомейни и ряде других высокопоставленных лиц страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти меры направлены на то, чтобы сформировать более глубокое понимание иранской политики и событий в стране перед международным сообществом. Как отмечается в официальном заявлении, в опубликованный список включено всего десять человек, из которых имена семи на данный момент остаются конфиденциальными.
Среди разыскиваемых лиц числится также Али Лариджани, секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана. Отмечается, что он недавно был замечен и публично появился на общественном собрании в центре Тегерана.
Как подчеркивает Государственный департамент США, эти лица руководят различными подразделениями Корпуса стражей Исламской революции. Вашингтон обвиняет эту организацию в планировании и осуществлении террористической деятельности международного масштаба.
Поэтому предоставление информации об них считается имеющим важное значение для международной безопасности. Данные принимаются в рамках программы «Награда за справедливость» США.
Данная программа предусматривает выплату денежного вознаграждения за важную информацию, которая поможет в поимке разыскиваемых лиц или привлечении их к ответственности. В заявлении Госдепартамента отмечается, что предоставленная информация может обеспечить не только выплату награды, но и возможность переезда в безопасное место при необходимости.
Это важная мера, направленная на обеспечение безопасности жизни и семьи лиц, предоставляющих информацию. Каждый гражданин может внести свой вклад в укрепление международного порядка благодаря своим знаниям и наблюдениям.
Информация должна быть достоверной и точной, поскольку каждый факт имеет свое значение в этом процессе. Вашингтон стремится через это следить за иранской политикой и происходящими там изменениями, а также предупреждать международное сообщество.