BAA da xavfli videolar tarqatish uchun jiddiy jazolar belgilandi
Birlashgan Arab Amirliklarida sayyohlar uchun yangi va qat’iy qoidalar kuchga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Guardian nashrining xabariga ko‘ra, mamlakat hududida raketa hujumlari yoki boshqa xavfli voqealar haqida videolar olib, ularni ijtimoiy tarmoqlarda tarqatgan shaxslar jiddiy jazolarga duchor bo‘lishi mumkin. Bu jarayonda sayyohlar mamlakatdan chiqarib yuborilishi yoki qamoqqa tushirilishi ehtimoli mavjud.
Rasmiy ma’lumotlarga asosan, bunday videosuratlar tarqatish 54 ming AQSh dollarigacha bo‘lgan yuqori miqdordagi jarima bilan jazolanadi. Shuningdek, o‘zlashtirilgan materiallar kiberjinoyatchilik va aholi orasida xavotir uyg‘otish sifatida baholanib, qonun oldida javobgarlikka tortiladi.
Hozirgi kunda ushbu qoidani buzganlikda ayblangan jami yigirma nafar shaxs aniqlandi. Ularning orasida Buyuk Britaniya fuqarosidan bo‘lgan oltmish yoshli sayyoh ham bor.
Politsiya xodimlari ushbu insonning mobil telefonidan Erondan Dubayga qilingan raketa hujumi tasvirlangan videoni topishgan. Bu holat mamlakat xavfsizlik xodimlarining diqqatini tortgan va tezkor choralar ko‘rilgan.
Rasmiy tushuntirishlarga ko‘ra, har qanday voqea haqidagi ma’lumot rasmiy manbalardan tasdiqlanmaguncha, uni ommaga yetkazish va xavotir paydo bo‘lishiga sabab bo‘ladigan kontentlar ehtiyot bilan yondashishni talab qiladi. Sayyohlardan o‘z xatti-harakati uchun javob berish va qoidalariga rioya etish so‘ralmoqda.
Bu qat’iy choralar mamlakat ichidagi barqarorlikni saqlash va aholi orasida panika paydo bo‘lishining oldini olish maqsadida qabul qilingan. Kelajakda shunga o‘xshash holatlar yana ko‘payishi mumkinligi sababli, barcha tashrif buyuruvchilar ruxsat berilgan joylarda va belgilangan tartibda faoliyat yuritishlari kerak.

В ОАЭ установлены серьезные наказания за распространение опасных видео
В Объединенных Арабских Эмиратах вступили в силу новые и строгие правила для туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению издания The Guardian, лица, которые снимают видеозаписи о ракетных ударах или других опасных событиях на территории страны и распространяют их в социальных сетях, могут подвергнуться серьезным наказаниям. В этом процессе существует вероятность депортации туристов из страны или их заключения под стражу.
Согласно официальным данным, распространение таких видеоматериалов наказывается крупным штрафом до 54 тысяч долларов США. Кроме того, полученные материалы оцениваются как киберпреступление и создание беспокойства среди населения, что влечет за собой ответственность перед законом.
На данный момент выявлено всего двадцать человек, обвиняемых в нарушении этого правила. Среди них есть и шестидесятилетний турист, гражданин Великобритании.
Сотрудники полиции нашли на мобильном телефоне этого человека видеозапись ракетного удара по Дубаю из Ирана. Этот случай привлек внимание сотрудников службы безопасности страны, и были приняты оперативные меры.
Согласно официальным разъяснениям, любая информация о событиях должна быть подтверждена официальными источниками перед тем, как довести ее до общественности; контент, способный вызвать беспокойство, требует осторожного подхода. От туристов требуется отвечать за свои действия и соблюдать правила.
Эти строгие меры приняты с целью поддержания стабильности внутри страны и предотвращения паники среди населения. Поскольку в будущем подобные случаи могут повториться, всем посетителям необходимо действовать только в разрешенных местах и в установленном порядке.