Trampning g‘alaba e’loni va Xurmoz bo‘g‘ozidagi haqiqiy vaziyat
Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyat kutilganidan ham keskin va murakkab holatga kelib qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy rahbari g‘alaba haqida e’lon qilayotgan paytda, yer yuzidagi voqealar boshqa manzarani ko‘rsatmoqda. Ushbu mojaroning ikkinchi haftasi yakunlanib, tomonlarning yashirin imkoniyatlari oshkor bo‘la boshladi.
AQSH prezidenti Donald Tramp jurnalistlar bilan uchrashuvda Amerika Eron ustidan to‘liq ustunlikka erishganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hamma narsa birinchi soatdayoq hal bo‘lgan.
Biroq, Oq uyning qat’iy ishonchi va amaldagi holat o‘rtasida katta tafovut bor. Agar Eronning harbiy kuchlari haqiqatan ham tor-mor etilgan bo‘lsa, nima uchun dunyo energiya resurslarining beshdan bir qismi o‘tadigan Xurmoz bo‘g‘ozi hali ham yopiq holatda?
AQSHning ulkan aviatashuvchilari Eron qirg‘oqlariga yaqinlashishga botinolmay, xavfsiz masofada turibdi. Ruminiyadagi baza masalasi ham g‘alabadan ko‘ra, uzoq muddatli va xavfli mudofaaga tayyorgarlikni eslatmoqda.
O‘nlab yillar davomida kuchli sanksiyalar ostida yashagan Eron o‘zining kutilmagan harbiy salohiyatini namoyon qildi. Tog‘lar qa’rida joylashgan yer osti raketa shaharlari va har bir viloyatning mustaqil jang qilish qobiliyati dushmanga katta qiynash berdi.
Yangi Oliy Rahnamo Mujtabo Xomanaiy o‘zining ilk bayonotidayoq AQSHdan zarar uchun tovon talab qildi va mintaqadagi Amerika bazalarini yo‘q qilishni maqsad qilib oldi. Eronning yirik kemalari suvga cho‘ktirilsa-da, minglab uchuvchisiz qayiqlar va dronlardan iborat chivinlar floti hali ham xavf tug‘dirmoqda.
Neft omborlari va portlardagi inqirozlar, Dubaydagi moliya markaziga yetkazilgan zararlar urushning chuqur ta’sirini ko‘rsatmoqda. Eron raketalari va dronlari Isroilning eng kuchli havo mudofaa tizimlarini ham osonlikcha teshib o‘tmoqda.
Bu hodisalar shuni anglatadiki, urush hali tugamagan va kelajakda yanada jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.

Объявление о победе Трампа и реальная ситуация в Ормузском проливе
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке стала еще более напряженной и сложной, чем ожидалось. Об этом сообщает Zamin.uz.
В то время как глава Белого дома объявляет о победе, события на земле показывают другую картину. Вторая неделя этого конфликта подходит к концу, и скрытые возможности сторон начинают раскрывать себя.
Президент США Дональд Трамп на встрече с журналистами заявил, что Америка полностью доминирует над Ираном. По его словам, все решилось в первый же час.
Однако существует большая разница между твердой уверенностью Белого дома и реальным положением дел. Если военные силы Ирана действительно были разгромлены, почему Ормузский пролив, через который проходит пятая часть мировых энергетических ресурсов, до сих пор закрыт?
Огромные авианосцы США не могут приблизиться к берегам Ирана и остаются на безопасном расстоянии. Вопрос базы в Румынии скорее напоминает подготовку к долгосрочной и опасной обороне, чем победу.
Иран, живший под сильными санкциями десятилетиями, продемонстрировал свой неожиданный военный потенциал. Подземные ракетные города, расположенные в горах, и способность каждого региона вести самостоятельные боевые действия доставили врагу большие трудности.
Новый Верховный Лидер Муджтаба Хоманаи уже в своем первом заявлении потребовал компенсацию ущерба от США и поставил целью уничтожение американских баз в регионе. Несмотря на то, что крупные иранские корабли были потоплены, флот комаров, состоящий из тысяч беспилотных лодок и дронов, все еще представляет угрозу.
Кризисы на нефтехранилищах и в портах, ущерб, нанесенный финансовому центру в Дубае, показывают глубокое воздействие войны. Ракеты и дроны Ирана легко пробивают даже самые мощные системы противовоздушной обороны Израиля.
Эти события означают, что война еще не закончена и в будущем может привести к более серьезным последствиям.