Netanyaxu Zelenskiydan dronlar tahdidiga qarshi yordam so‘radi
Uning asosiy maqsadi Eron tomonidan kelib chiqayotgan dronlar tahdidiga qarshi kurashishda Kiyevdan yordam so‘rashdir. Bu haqida Isroilning nufuzli Ynet yangiliklar portali xabar berdi.
Nashr manbalariga ko‘ra, Tel-Aviv rahbari o‘z qarorini Ukrainaning Rossiya bilan bo‘lgan uzoq davom etgan urush paytida uchuvchisiz havo aparatlarini muvaffaqiyatli qo‘lga kiritish tajribasiga asoslagan. Ikki davlat o‘rtasida havo mudofaa sohasidagi hamkorlik imkoniyatlari chuqur muhokama qilingan.
Ukrainaning Isroildagi elchisi Yevgeniy Korniychuk bu masala bo‘yicha fikrini bildirib, Kiyevning zamonaviy dronlar sohasidagi tajribasini tan olgan holda, hamkorlikka tayyor ekanligini tasdiqladi. Hozirgi kunda ikki davlat yetakchilari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri suhbat bo‘lib o‘tmaganligi qayd etilgan.
Bu holat ikki mamlakat o‘rtasidagi diplomatik va harbiy aloqalarni yanada mustahkamlashga intilishni ko‘rsatmoqda. Avvalroq Eronning Isroilga ko‘rsatilgan yordam tufayli Ukraina hududini zarbalar uchun qonuniy nishon deb e’lon qilgani haqida xabarlar taralgandi.
Shu bilan birga, Ukraina rahbariyati dronlar tahdidiga qarshi kurash uchun Yaqin Sharqqa mahalliy mutaxassislarni yuborganligi ham ma’lum bo‘lgandi. AQSh rahbariyati esa o‘z bayonotida Ukrainaning yordamiga hozircha muhtoj emasligini ta’kidladi.
Bunday voqealar Eronning yadroviy arsenaliga va uning harbiy imkoniyatlariga nisbatan global xavfsizlikning qanchalik katta ahamiyatga ega ekanligini ochib beradi. Mintaqadagi vaziyat barqarorlashishi uchun barcha tomonlarning birgalikdagi sa’y-harakatlari hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lib qolmoqda.

Нетаньяху попросил Зеленского помочь в борьбе с угрозой дронов
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху недавно обратился к президенту Украины Владимиру Зеленскому. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его основная цель — попросить у Киева помощи в борьбе с угрозой дронов, исходящей со стороны Ирана. Об этом сообщает авторитетный израильский новостной портал Ynet.
По данным издания, лидер Тель-Авива основал свое решение на успешном опыте Украины по использованию беспилотных летательных аппаратов в ходе длительной войны с Россией. Возможности сотрудничества в сфере противовоздушной обороны между двумя государствами были глубоко обсуждены.
Посол Украины в Израиле Евгений Корничук, высказавшись по этому вопросу, признал опыт Киева в области современных дронов и подтвердил готовность к сотрудничеству. Отмечается, что на данный момент прямых разговоров между лидерами двух стран не проводилось.
Эта ситуация свидетельствует о стремлении к дальнейшему укреплению дипломатических и военных связей между двумя странами. Ранее распространялись сообщения о том, что Иран объявил территорию Украины законной целью для ударов из-за помощи, оказанной Израилю.
В то же время стало известно, что руководство Украины направило местных специалистов на Ближний Восток для борьбы с угрозой дронов. Руководство США же в своем заявлении подчеркнуло, что пока не нуждается в помощи Украины.
Такие события подчеркивают, насколько велико значение ядерного арсенала Ирана и его военных возможностей для глобальной безопасности. Для стабилизации ситуации в регионе совместные усилия всех сторон остаются решающими.