The Guardian nashriga ko‘ra, Eron Turkiyaning Injirlik strategik aviabazasiga raketa hujumini amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bazada kamida 50 ta Amerikani B61 yadroviy bombalari saqlanib turadi. Hujum ikkita ballistik raketani o‘z ichiga olgan bo‘lib, ular mintaqadagi Amerika yadroviy qurollari uchun asosiy obyekt hisoblangan va yaxshi himoyalangan NATO qurilmasiga yo‘naltirilgan.
NATO imkoniyatlari bilan birgalikda ishlaydigan Turkiya havo mudofaa tizimlari osmonda ham, baza chegaralarida ham yaqinlashib kelayotgan raketalarni muvaffaqiyatli tutib oldi. Mahalliy aholi tungi osmonda yuzaga kelgan yorqin chaqnashlar va g‘ayrioddiy harakatlarni suratga olgan.
Tahlilchilar bu ko‘rinishlar Eron ballistik raketalarining tutib olinganini tasdiqlaydi deb hisoblaydilar. Zararning to‘liq darajasi hali aniq bo‘lmasa-da, sodir bo‘lgan voqea Turkiya hududida yadroviy falokat xavfi haqida keng qamrovli xavotir uyg‘otdi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, Qo‘shma Shtatlar Turkiyadagi yadroviy arsenalini birinchi navbatda NATO ittifoqchilarini himoya qilish va Anqara bilan strategik aloqalarni mustahkamlash maqsadida joylashtirgan. Injirlik aviabazasida saqlanayotgan B61 bombalari Turkiya hukumatining aniq ruxsatisiz Amerika samolyotlari tomonidan ishlatilishi mumkin emas.
Bu alyans doirasidagi qo‘shma yadroviy kelishuvning nozik tabiatini aks ettiradi. Avvalroq The New York Times nashri Vashingtonning Anqaraning Suriyadagi harbiy amaliyotlari tufayli Turkiyadan yadro qurolini evakuatsiya qilish imkoniyatini ko‘rib chiqayotgani haqida xabar bergan edi.
Biroq AQSH rasmiylari oxir-oqibat xavf-xatarga qaramay, bombalarni o‘z joyida qoldirishga qaror qilgan. So‘nggi hujum ushbu ilg‘or yadroviy obyektlarning xavfsizligi va kelajagi haqidagi uzoq davom etgan munozaralarga yangi shoshilinchlik qo‘shdi.
G‘arb tahlilchilarining ta’kidlashicha, agar Tehrondagi hozirgi rejim o‘zining tajovuzkor xatti-harakatlarini davom ettirsa, Qo‘shma Shtatlar hatto yadro qurolidan foydalanish bilan bog‘liq ssenariylarni ko‘rib chiqishi mumkin. Injirlikka berilgan zarba Eron va G‘arb ittifoqi o‘rtasidagi keskinlik kuchayib borayotganini ta’kidlab, mintaqaviy barqarorlik va beqaror hududlardagi yadroviy zaxiralar xavfsizligi bo‘yicha jiddiy savollarni keltirib chiqardi.
Hodisa geosiyosiy keskinlikning kuchayishi fonida sodir bo‘ldi. Kuzatuvchilar NATO infratuzilmasiga qarshi bunday to‘g‘ridan-to‘g‘ri harakatlar oldindan aytib bo‘lmaydigan oqibatlarga olib kelishi mumkinligidan ogohlantirmoqdalar.

По данным издания The Guardian, Иран осуществил ракетный удар по стратегической авиабазе Инжирлик в Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этой базе хранится не менее 50 американских ядерных бомб B61. Атака включала две баллистические ракеты, направленные на хорошо защищённый объект НАТО, который считается основным объектом американского ядерного оружия в регионе.
Турецкие системы противовоздушной обороны, работающие совместно с возможностями НАТО, успешно перехватили ракеты как в небе, так и на подступах к базе. Местные жители зафиксировали яркие вспышки и необычные движения в ночном небе.
Аналитики считают, что эти наблюдения подтверждают перехват иранских баллистических ракет. Хотя степень ущерба пока не ясна, произошедшее вызвало широкое беспокойство о риске ядерной катастрофы на территории Турции.
Эксперты отмечают, что Соединённые Штаты разместили ядерный арсенал в Турции в первую очередь для защиты союзников по НАТО и укрепления стратегических связей с Анкарой. Бомбы B61, хранящиеся на авиабазе Инжирлик, не могут быть использованы американскими самолётами без явного разрешения турецкого правительства.
Это отражает деликатный характер совместного ядерного соглашения в рамках альянса. Ранее издание The New York Times сообщало, что Вашингтон рассматривает возможность эвакуации ядерного оружия из Турции из-за военных операций Анкары в Сирии.
Однако американские официальные лица в конечном итоге решили оставить бомбы на месте, несмотря на риски. Последняя атака добавила новую срочность к продолжительным дискуссиям о безопасности и будущем этих передовых ядерных объектов.
Западные аналитики подчёркивают, что если нынешний режим в Тегеране продолжит свои агрессивные действия, Соединённые Штаты могут рассмотреть сценарии, связанные с применением ядерного оружия. Удар по Инжирлику подчеркнул растущую напряжённость между Ираном и западным альянсом, вызвав серьёзные вопросы о региональной стабильности и безопасности ядерных запасов в нестабильных регионах.
Инцидент произошёл на фоне обострения геополитической напряжённости. Наблюдатели предупреждают, что такие прямые действия против инфраструктуры НАТО могут привести к непредсказуемым последствиям.
Турецкие власти пока не сделали официальных заявлений о последствиях. Однако сообщается, что в ответ на атаку меры безопасности вокруг базы были усилены.