Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchich Yevropa ittifoqining bir qator a’zolari bilan tuzilgan yangi mudofaa hamkorligidan xavotirga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, Xorvatiya, Albaniya va Kosovo o‘rtasida yaqinda imzolangan uch tomonlama deklaratsiya asosan Serbiyaga qarshi yo‘naltirilgan bo‘lishi mumkin. Ushbu hujjat 2025 yilning 18 mart kuni Albaniyaning poytaxti Tirana shahrida rasman imzolangan edi.
Serbiya rahbari bu kelishuv shunchaki hamkorlikni rivojlantirish emas, balki mintaqada kuchli harbiy ittifoq shakllantirishga qaratilgan qadami deb baholamoqda. Vuchich o‘zining keskin bayonotida ushbu uch davlat Serbiyaga qarshi harbiy hujum rejalari bilan ittifoq tuzganini aytib o‘tdi.
Prezidentning fikricha, ular Rossiya va Yevropa o‘rtasidagi kelishmovchiliklar kuchayishi hamda Yaqin Sharq hududida keng ko‘lamli urush boshlanishi ehtimolini kutib, shu fursatdan foydalanishni rejalashtirmoqda. Global miqyosdagi beqarorlik ortib borayotgan sharoitda ayrim davlatlar o‘z harbiy maqsadlarini amalga oshirish uchun qulay vaqtni kutmoqdalar.
Shu bilan birga, Serbiya yetakchisi Xorvatiyaning so‘nggi bir yarim yil ichida Belgradning barqarorligiga putur yetkazishga va uning ichki ishlariga aralashishga harakat qilib kelganini ham ta’kidladi. Biroq, Vuchich Serbiyaning harbiy neytrallik siyosatini saqlab borayotganini va buning bilan bir qatorda NATO bilan ham yaxshi hamkorlik aloqalarini davom ettirishga intilayotganini qo‘shimcha qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat o‘z suverenitetini himoya qilish uchun barcha zaruriy choralar ko‘rilmoqda.

Президент Сербии Вучич заявил о создании военного союза против Хорватии и Албании
Президент Сербии Александр Вучич выразил обеспокоенность по поводу нового оборонного сотрудничества, заключенного с рядом стран-членов Европейского союза. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, недавно подписанная трехсторонняя декларация между Хорватией, Албанией и Косово может быть в основном направлена против Сербии. Данный документ был официально подписан 18 марта 2025 года в столице Албании городе Тирана.
Лидер Сербии оценивает это соглашение не просто как развитие сотрудничества, а как шаг по формированию мощного военного союза в регионе. В своем резком заявлении Вучич заявил, что эти три государства создали союз с планами военного нападения на Сербию.
По мнению президента, они рассчитывают воспользоваться этим моментом в ожидании усиления разногласий между Россией и Европой, а также вероятности начала полномасштабной войны на Ближнем Востоке. В условиях нарастающей глобальной нестабильности некоторые государства ждут благоприятного момента для реализации своих военных целей.
При этом лидер Сербии подчеркнул, что в течение последних полутора лет Хорватия пыталась подорвать стабильность Белграда и вмешиваться во внутренние дела страны. Однако Вучич добавил, что Сербия сохраняет политику военного нейтралитета и при этом стремится поддерживать хорошие партнерские отношения с НАТО.