Eron oliy rahbari sog‘lig‘i barqaror ekanligi ma’lum qilindi
Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomanaiyning sog‘lig‘i barqaror va u hozirgi vaziyatni to‘liq nazorat qilib turibdi, deb ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu xabarni Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiy o‘zining rasmiy bayonotida yetkazdi. Ushbu e’lon xalq orasidagi shov-shuvlarni pasaytirish va jamiyatni xotirjam qilish maqsadida qilindi.
Mojtaba Xomanaiy oltinchi mart kuni oliy rahbarlik lavozimiga tayinlanganidan beri ommaviy axborot vositalari oldida ko‘rinmagan edi. Bu vaqt ichida uning ishlashi va sog‘lig‘i haqida turli xil fikrlar yuribdi.
O‘n ikkinchi mart kuni esa Eron davlat televideniyasi orqali uning xalqqa yo‘llagan birinchi murojaati o‘qib eshittirildi. Bu nutq orqali u mamlakatdagi holatni tushunib, rahbarlik vazifasini o‘z zimmasiga olganini bildirgan.
Shu bilan birga, AQSH prezidenti Donald Tramp Eronning yangi oliy rahbari hali hayotdami, degan shubhalarni ilgari surgan edi. Ba’zi xabarlarga ko‘ra, Mojtaba Xomanaiy o‘tgan hujum paytida otasi ayatolla Ali Xomanaiy va oila a’zolari halok bo‘lganda jarohatlangan bo‘lishi mumkin.
Biroq, ushbu ma’lumotlar hozirgacha rasman tasdiqlanmagan. Juma kuni AQSH mudofaa vaziri Pit Xegset esa Mojtaba Xomanaiyning jarohatlangan va ehtimol og‘ir holatda bo‘lishi mumkinligini aytib o‘tgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, rahbar davolanish jarayonidan o‘tmoqda. Hozirda Eron rasmiylari bu gaplarni rad etib, oliy rahbarning sog‘lig‘i yaxshi ekanini ta’kidlaydigan ma’lumotlarni tarqatmoqdalar.

Сообщено о стабильном состоянии здоровья верховного лидера Ирана
Сообщается, что состояние здоровья нового верховного лидера Ирана Маджтабы Хомейни стабильно, и он полностью контролирует текущую ситуацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию передал министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в своем официальном заявлении. Данное объявление было сделано с целью снижения слухов среди населения и успокоения общества.
С момента назначения на пост верховного лидера 6 марта Маджтаба Хомейни не появлялся перед средствами массовой информации. За это время ходили различные слухи о его работе и состоянии здоровья.
12 марта же по государственному телевидению Ирана был зачитан его первый обращение к народу. В этой речи он заявил, что понимает ситуацию в стране и берет на себя обязанности лидера.
В то же время президент США Дональд Трамп высказывал сомнения, жив ли новый верховный лидер Ирана. По некоторым сообщениям, Маджтаба Хомейни мог получить ранения во время прошлой атаки, когда его отец аятолла Али Хомейни и члены семьи погибли.
Однако эта информация до сих пор официально не подтверждена. В пятницу министр обороны США Пит Хегсет заявил, что Маджтаба Хомейни ранен и может находиться в тяжелом состоянии.
По его словам, лидер проходит курс лечения. В настоящее время иранские официальные лица опровергают эти слова и распространяют информацию о том, что здоровье верховного лидера хорошее.