Dubay aeroportida dron hujumi va yong‘in bo‘ldi
Dubay xalqaro aeroporti yaqinida o‘tgan dushanba kuni, 16 mart sanasida kuchli dron hujumi va undan keyin yuz bergan yong‘in hodisasi kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Birlashgan Arab Amirliklarining Fuqaro aviatsiyasi boshqarmasi ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilgan ma’lumotlariga ko‘ra, aeroportdagi parvoz rejimi vaqtincha to‘xtatilgan bo‘lib, u qachon avvalgidek ishga tushirilishi hozircha aniq emas. Aeroportning rasmiy matbuot xizmati dron yoqilg‘i zaxiralari joylashgan rezervuarlardan biriga tegib ketganini, ammo yong‘in tez orada o‘chirilgani va vaziyat nazoratga olinganini ma’lum qildi.
Hozirda aeroportga olib boruvchi asosiy yo‘llar va tunnellarda transport harakati cheklangan. Mamlakatning yetakchi Emirates aviakompaniyasi Dubayga reyslarni vaqtincha to‘xtatib, ba’zi yo‘nalishlardagi samolyotlarni Al-Maktum xalqaro aeroportiga qayta yo‘naltirgan.
Xalqaro Reuters axborot agentligining xabar berishicha, bu hodisa Fors ko‘rfazi mintaqasida Eron tomonidan boshlangan hujumlar davomida Dubay aeroportiga qilingan uchinchi katta zarbadir. Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroilning Eronga qarshi olib borayotgan harbiy harakatlari mintaqadagi xalqaro aviatsiya tizimida katta tartibsizliklarni keltirib chiqarmoqda.
Birlashgan Arab Amirliklari hukumati urush boshlanganidan beri o‘z havo mudofaasi tizimi orqali ming besh yuzdan ortiq Eron dronini va uch yuzga yaqin raketani muvaffaqiyatli to‘xtatib qolganini e’lon qildi. Mojaroning eng keskin bosqichida olti kishi halok bo‘lgan bo‘lib, ulardan to‘rt nafari tinch aholi vakillaridir.
O‘tgan yigirma sakkiz fevral sanasidan beri Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil Eronga qarshi havo zarbalarini dav ettirmoqda. Javob tariqasida esa Eron Isroil hamda Fors ko‘rfazi davlatlari hududiga o‘z navbatida hujumlar uyushtirmoqda.
Shuningdek, Tehron Ho‘rmuz bo‘g‘ozini minalash va blokaga qilish orqali tijoriy kemachilik harakatini qiyinlashtirmoqda. Bu vaziyat jahon neft bozorida narxlarning keskin oshishiga sabab bo‘lmoqda.
Yuz bergan bu voqealar mintaqadagi umumiy xavfsizlik holati va kelajakdagi xalqaro aviatsiya harakatlari uchun jiddiy ogohlantirish hisoblanadi.

В аэропорту Дубая произошло нападение дронов и пожар
В понедельник, 16 марта, вблизи международного аэропорта Дубая было зафиксировано мощное нападение дронов и последующий пожар. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, опубликованной Управлением гражданской авиации Объединенных Арабских Эмиратов в социальных сетях, режим полетов в аэропорту временно приостановлен, и пока неясно, когда он возобновится в прежнем режиме. Официальный пресс-центр аэропорта сообщил, что дрон попал в один из резервуаров с топливными запасами, однако пожар был быстро потушен и ситуация взята под контроль.
В настоящее время движение транспорта на основных дорогах и в туннелях, ведущих к аэропорту, ограничено. Ведущая авиакомпания страны Emirates временно приостановила рейсы в Дубай и перенаправила некоторые самолеты на международный аэропорт Аль-Мактум.
Как сообщает международное информационное агентство Reuters, это событие стало третьим крупным ударом по аэропорту Дубая в ходе нападений, инициированных Ираном в регионе Персидского залива. Военные действия США и Израиля против Ирана вызывают серьезные нарушения в международной авиационной системе региона.
Правительство Объединенных Арабских Эмиратов заявило, что с начала войны его система ПВО успешно перехватила более 1500 иранских дронов и около 300 ракет. В самый острый этап конфликта погибли шесть человек, из которых четверо были мирными жителями.
С 28 февраля США и Израиль продолжают наносить воздушные удары по Ирану. В ответ Иран, в свою очередь, организует нападения на территорию Израиля и стран Персидского залива.
Кроме того, Тегран затрудняет движение торговых судов путем минирования и блокировки Ормузского пролива. Эта ситуация приводит к резкому росту цен на мировом нефтяном рынке.
Произошедшие события являются серьезным предупреждением для общей ситуации безопасности в регионе и будущей международной авиационной деятельности.