Dushanba kuni Dubaydagi xalqaro aeroportda dron zarbasi natijasida yuzaga kelgan yong‘in tufayli parvozlar vaqtincha to‘xtatilgani xabar qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa aeroport yaqinidagi yoqilg‘i saqlash hududida sodir bo‘lib, bu esa bir nechta samolyotlarni boshqa shaharlarga yo‘naltirishga va aeroportdagi ish faoliyatini qisqa muddatga to‘xtatishga sabab bo‘ldi. Dubay rasmiylari favqulodda xizmatlarning alangani tez orada o‘chirganini va insonlar hayoti uchun xavf tug‘ilmasligini tasdiqladilar.
Shu bilan birga, BAA hududining boshqa qismlarida ham o‘xshash voqealar kuzatildi. Abu-Dabidagi Al-Bahyan tumanida raketa fuqarolik avtomobiliga urilib, Falastin fuqarosining vafot etishi ma’lum qilindi.
Fujayra shahridagi sanoat zonasida esa yana bir dron zarbasi yong‘inni keltirib chiqargan bo‘lsa-da, fuqarolik mudofaasi xodimlari tezda holatni nazoratga oldi va jabrlanganlar haqida aniq ma’lumot yetib kelmadi. Ushbu voqealar 28 fevral kuni Tehronga AQSH va Isroil tomonidan qilingan qo‘shma zarbalardan keyin Eronning raketa va dron hujumlarini davom ettirayotgani fonida yuz berdi.
Ko‘rfaz bo‘yidagi davlatlarda xavfsizlik holati keskinlashib, Bahrayn, Quvayt, Qatar va Saudiya Arabistoni ham kelayotgan tahdidlarni o‘z vaqtida aniqlab, ularga qarshi choralar ko‘rishi haqida e’lon qildi. Saudiya Arabistoni rasmiylari mamlakat sharqiy hududlaridan bir necha to‘lqin dronlarni yo‘q qilganini tasdiqlashdi.
BAA mojaro davomida eng ko‘p zarar ko‘rgan davlatlardan biriga aylandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, urush boshlanganidan beri Eron tomonidan BAA hududiga bir ming sakkiz yuzdan ortiq raketa va dron uchirilgan.
Buyuk Britaniya va Iordaniyaning qo‘shilishi bilan Ko‘rfaz davlatlari hujumlarni keskin qoralab, mintaqadagi keskinlikni kamaytirishga chaqirishmoqda. BAA va Saudiya yetakchilari esa o‘z hududlarini himoya qilishga va xalqaro hamjamiyat bilan birgalikda barqarorlikni ta’minlashga so‘z berishdi.
Mintaqa aholisi va davlat yetakchilari kelajakda yangi hujumlar oldini olish va tinchlilikni saqlab qolish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda.

Сообщается, что в понедельник из-за пожара, возникшего в результате удара дрона в международном аэропорту Дубая, полеты были временно приостановлены. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошел на территории хранилища топлива вблизи аэропорта, что привело к перенаправлению нескольких самолетов в другие города и кратковременной приостановке деятельности аэропорта. Официальные лица Дубая подтвердили, что экстренные службы быстро ликвидировали возгорание и угрозы для жизни людей нет.
В то же время аналогичные инциденты наблюдались и в других частях ОАЭ. В районе Аль-Бахьян в Абу-Даби ракета попала в гражданский автомобиль, в результате чего погиб гражданин Палестины.
В промышленной зоне города Фуджейра еще один удар дрона вызвал пожар, однако сотрудники гражданской обороны быстро взяли ситуацию под контроль, и точной информации о пострадавших пока не поступало. Эти события произошли на фоне продолжения ракетных и дронных атак Ирана после совместного удара США и Израиля по Тегерану 28 февраля.
Ситуация с безопасностью в странах Персидского залива обострилась, и Бахрейн, Кувейт, Катар и Саудовская Аравия также объявили о своевременном обнаружении надвигающихся угроз и принятии мер противодействия. Официальные лица Саудовской Аравии подтвердили уничтожение нескольких волн дронов на восточных территориях страны.
ОАЭ стали одной из наиболее пострадавших стран в ходе конфликта. Согласно официальным данным, с начала войны Иран запустил по территории ОАЭ более тысячи восьмисот ракет и дронов.
Присоединившись к осуждению, Великобритания и Иордания призвали снизить напряженность в регионе. Лидеры ОАЭ и Саудовской Аравии, в свою очередь, пообещали защитить свои территории и обеспечить стабильность совместно с международным сообществом.
Население региона и государственные лидеры прилагают все усилия для предотвращения новых атак в будущем и сохранения мира.