Bu voqealar haqida xalqaro OAV manbalari, jumladan Aljazeera qo‘shimcha ma’lumotlar berib bormoqda. Isroil rasmiylari bergan bayonotlarga ko‘ra, joriy amaliyot asosan dushman infratuzilma obyektlarini, qurol-anjar depolarini va qurollangan jangarilarni yo‘q qilishga qaratilgan.
Mahalliy axborot vositalari dushanba kuni Xiyom shahriga bir nechta kuchli havo zarbalari berilganini, shuningdek Yater, Burj Qalaviya, Sultoniya, Chaqra, Qantara va as-Savanaga ham hujumlar uyushtirilganini xabar qilishdi. Hozirgi kunga qadar ushbu zarbalarning ayrimlari natijasida qurbonlar soni haqida aniq ma’lumot hali e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, vaziyat har doimgidek xavfli holatda davom etmoqda.
Xiyom shahri geografik jihatdan juda muhim o‘rinni egallaydi. Isroil chegarasiga va Litani daryosiga yaqin balandlikda joylashganligi sababli, bu hudud mintaqadagi eng ahamiyatli strategik nuqtalardan biri hisoblanadi.
Shahar Livan janubining turli qismlarini bog‘lovchi yo‘l aloqalarida hamda Hizbulloh kuchlari tomonidan nazorat qilinadigan Beka vodiysiga olib boruvchi asosiy yo‘nalishlar ustida joylashganligi uning harbiy qadriyatini yanada oshiradi. So‘nggi kunlardagi keskinlashuv Livan janubi va Bayrutning bir qancha hududlaridan tinch aholini evakuatsiya qilish buyruqlariga sabab bo‘ldi.
Natijada 800 mingdan ortiq odam, jumladan ko‘plab ayollar va bolalar o‘z uylaridan ketishga majbur bo‘lishdi. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, Isroilning Livandagi hujumlari hozirgacha kamida 850 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan.
Qurbongalar orasida 107 nafar bola va 66 nafar ayol borligi insoniy fojeaning yanada og‘irligini ko‘rsatib turibdi. Aholi omon qolish uchun katta qiynalishlarni boshdan kechirmoqda.

Израиль начал крупномасштабную наземную военную операцию на юге Ливана
Израильские вооружённые силы официально объявили о начале крупномасштабной наземной военной операции на юге Ливана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщения о ожесточённых боях в районе города Хийям свидетельствуют о дальнейшем обострении ситуации в регионе. Армия Израиля заявила, что наносит удары по стратегически важным позициям организации Хезболла с целью расширения передовых оборонительных зон своих сил в районах, близких к границе.
Международные СМИ, включая Aljazeera, продолжают предоставлять дополнительную информацию об этих событиях. По заявлениям израильских официальных лиц, текущая операция в основном направлена на уничтожение объектов вражеской инфраструктуры, складов оружия и вооружённых боевиков.
Местные СМИ сообщили, что в понедельник по городу Хийям было нанесено несколько мощных авиаударов, а также были организованы атаки на Ятер, Бурдж Калавия, Султанию, Чакру, Кантару и ас-Савану. На данный момент точные данные о числе жертв в результате некоторых из этих ударов не опубликованы, однако ситуация остаётся крайне опасной.
Город Хийям занимает географически очень важное положение. Расположенный на возвышенности недалеко от израильской границы и реки Литани, этот район считается одной из ключевых стратегических точек в регионе.
Город расположен на основных маршрутах, связывающих различные части южного Ливана, а также на главных направлениях, ведущих в долину Бекаа, контролируемую силами Хезболлы, что ещё больше повышает его военную значимость. Недавнее обострение ситуации привело к приказам об эвакуации мирного населения из нескольких районов южного Ливана и Бейрута.
В результате более 800 тысяч человек, включая множество женщин и детей, были вынуждены покинуть свои дома. По имеющимся данным, атаки Израиля в Ливане уже привели к гибели как минимум 850 человек.
Среди погибших 107 детей и 66 женщин, что подчёркивает тяжесть гуманитарной катастрофы. Население испытывает серьёзные трудности в попытках выжить.