AQSH Yaqin Sharqqa yapon elita dengiz piyodalari bo‘limini olib kelmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyatni mustahkamlash maqsadida Yaponiyadan elita dengiz piyodalari bo‘limini olib kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Telegraph nashri xabariga ko‘ra, bu harakat 2500 kishilik tezkor javob guruhini tashkil etadi. Mazkur kuch inqirozli joylarda tezda harakatlanish va juda qisqa vaqt ichida ogohlantirish bergan holda jangovar vazifalarni bajarish uchun maxsus tayyorlangan.
Tengrinews xabariga asoslanib aytish mumkinki, bu bo‘linma odatda Okinava orolida joylashgan 31-dengiz piyodalari ekspeditsion brigadasi tarkibiga kiradi. Ularning asosiy xususiyati shundaki, ular quruqlikdagi harbiy bazalarga tayanmasdan, dengizdagi suzuvchi platformalar orqali ham faoliyat yurita oladilar.
Bu esa ularga mojaro o‘choqiga yaqinlashish va har qanday holatga moslashish imkonini beradi. Hozirda ushbu jangchilar USS Tripoli amfibiya hujum kemasi bortida joylashgan.
Bu kema shunchaki transport emas, balki F-35B qiruvchi samolyotlarini ham olib yuradigan yengil aviatashuvchi vazifasini bajaradi. Amerika rasmiylari bu kuchlarni qayta joylashtirishning aniq sababini hali oshkor qilmagan bo‘lsa-da, tahlilchilar buning sababi mintaqadagi suv yo‘llaridagi xavfsizlik muammolari bilan bog‘liq deb hisoblaydilar.
Ayniqsa, Hormuz bo‘g‘ozi kabi strategik ahamiyatga molik suv yo‘llarida yuk tashuvchi kemalarga qilingan hujumlar ortib borayotgani tashvish uyg‘otmoqda. Shu sababli, bu elita kuchlar bo‘g‘oza ustidan nazoratni tiklash va suv yo‘llarini himoya qilish vazifasiga jalb etilishi mumkin.
So‘nggi kunlarda ommaviy axborot vositalari Vashingtonning Eronga qarshi kengroq harbiy choralar ko‘rishini ham muhokama qilmoqda. The Wall Street Journal nashri avvalroq Eronning bo‘g‘oza hududida kemalarga hujumlarini kuchaytirganidan so‘ng, Amerika Qo‘shma Shtatlari mintaqaga qo‘shimcha harbiy kuchlar jo‘natayotganini yozib chiqqan edi.
Ushbu voqealar dunyo bozorida neft va gaz narxlarining o‘zgarishiga sabab bo‘lmoqda. Eron tomoni esa barobarida ogohlantirish berib keladi va agar Amerika quruqlik kuchlari uning hududiga kirsa, ular keskin javob choralari ko‘rishga tayyor ekanini ta’kidlamoqda.

США перебрасывают в Ближний Восток элитный японский морской пехотный батальон
Соединенные Штаты Америки перебрасывают в регион Ближнего Востока элитный японский морской пехотный батальон с целью стабилизации ситуации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению издания The Telegraph, эта операция предусматривает развертывание группы быстрого реагирования численностью в 2500 человек. Данное подразделение специально подготовлено для быстрого перемещения в кризисных зонах и выполнения боевых задач с минимальным временем предупреждения.
Опираясь на информацию Tengrinews, можно сказать, что этот батальон обычно входит в состав 31-й экспедиционной бригады морской пехоты, дислоцированной на острове Окинава. Их ключевая особенность заключается в том, что они способны действовать не только с опорой на сухопутные военные базы, но и через плавучие платформы в море.
Это дает им возможность приближаться к очагам конфликтов и адаптироваться к любым ситуациям. В настоящее время эти бойцы находятся на борту амфибийного штурмового корабля USS Tripoli.
Этот корабль является не просто транспортным средством, но и выполняет функции легкого авианосца, способного перевозить истребители F-35B. Хотя американские официальные лица еще не раскрыли точную причину переброски этих сил, аналитики считают, что это связано с проблемами безопасности на морских путях в регионе.
Особенно обеспокоенность вызывает рост атак на грузовые суда в стратегически важных водных путях, таких как Ормузский пролив. Поэтому эти элитные силы могут быть привлечены к восстановлению контроля над проливом и защите морских путей.
В последние дни средства массовой информации также обсуждают возможность принятия Вашингтоном более широких военных мер против Ирана. Ранее издание The Wall Street Journal сообщало, что после усиления иранских атак на суда в районе пролива США направляют дополнительные военные силы в регион.
Эти события вызывают колебания цен на нефть и газ на мировом рынке. Иранская сторона тем временем продолжает предупреждать, что в случае вторжения американских сухопутных войск на ее территорию готова принять решительные ответные меры.