Eronning Minob tumanida joylashgan Shajarayi Toyyiba maktabi hujumga uchradi, natijada kamida 170 nafar bola va o‘qituvchi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro inson huquqlari tashkiloti Amnesty International bu voqeada Amerika Qo‘shma Shtatlari mas’uliyatidan jiddiy xavotir bildirgan. Bayonotda aytilishicha, asosan bolalarning o‘limiga sabab bo‘lgan hujumda AQSH harbiylari Tomahawk raketasidan foydalangan.
Amnesty International sun’iy yo‘ldosh tasvirlari, videolar va ekspertlarning fikrlarini tahlil qilib, shunday xulosaga kelgan. Tashkilot fikricha, bu voqea AQSH qo‘shinlari tinch aholi vakillariga zarar yetmasligi uchun yetarli choralar ko‘ra olmasligini ko‘rsatadi.
Bu esa xalqaro gumanitar huquqning jiddiy buzilishi hisoblanadi. Ehtimoliy harbiy jinoyatlarni sodir etgan shaxslar javobgarlikka tortilishi lozim.
Amnesty International vakili Erika Gevara-Rosas hujumni AQSH razvedkasi uchun sharmandalik deb atadi. Al Jazeera telekanali esa AQSH va Isroilning Eronga keng ko‘lamli hujumlar qilayotgani va xalqaro huquqni e’tiborsiz qoldirayotganini tanqid qildi.
Jurnalist Pit Hegset AQSH havo kuchlari tarixdagi eng dahshatli va aniq kampaniyani olib borayotganini, faqat g‘alaba uchun kurashayotganini ta’kidladi. AQSH jamoatchiligi va Demokratik partiya vakillari hujumda halok bo‘lgan bolalar uchun Oq uydan aniq tushuntirish talab qilmoqda.
Hozircha rasmiylar faqat tekshiruv o‘tkazilishini bildirgan. BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Folker Tyurk voqeani tezkor, xolis va haqqoniy tarzda tergov qilishni so‘radi.
Eron davlat matbuoti esa AQSH va Isroil hujumida 7 dan 12 yoshgacha bo‘lgan taxminan 180 o‘quvchi qiz halok bo‘lganini, yana o‘nlab bolalar jarohatlanganini ma’lum qildi. Tahlilchilar fikricha, Erondagi begunoh o‘quvchilarning bombalanishi xalqaro huquq normalari va davlat qudrati o‘rtasidagi ikkiyuzlamachilikni ko‘rsatadi.

Ракета США вызвала сотни жертв в школе Ирана
Школа Шаджараи Тоййиба, расположенная в районе Миноб в Иране, подверглась атаке, в результате которой погибло не менее 170 детей и учителей. Об этом сообщил Zamin.uz.
Международная правозащитная организация Amnesty International выразила серьёзную обеспокоенность ответственностью Соединённых Штатов Америки за это событие. В заявлении говорится, что в атаке, которая в основном привела к гибели детей, американские военные использовали ракету Tomahawk.
Amnesty International проанализировала спутниковые снимки, видео и мнения экспертов и пришла к такому выводу. По мнению организации, это событие показывает, что войска США не способны принять достаточные меры для предотвращения ущерба мирному населению.
Это является серьёзным нарушением международного гуманитарного права. Лица, совершившие возможные военные преступления, должны быть привлечены к ответственности.
Представитель Amnesty International Эрика Гевара-Росас назвала атаку позором для разведки США. Телеканал Al Jazeera критиковал США и Израиль за широкомасштабные атаки на Иран и игнорирование международного права.
Журналист Пит Хегсет подчеркнул, что военно-воздушные силы США проводят одну из самых ужасных и точных кампаний в истории, борясь только за победу. Общественность США и представители Демократической партии требуют от Белого дома чётких объяснений по поводу погибших в атаке детей.
Пока официальные лица заявили лишь о проведении расследования. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал к быстрому, объективному и справедливому расследованию инцидента.
Государственные СМИ Ирана сообщили, что в результате атаки США и Израиля погибло около 180 учениц в возрасте от 7 до 12 лет, а десятки детей получили ранения. По мнению аналитиков, бомбардировка невинных учеников в Иране демонстрирует лицемерие между нормами международного права и государственной мощью.