Tojikistonda 2026 yil uchun muqaddas Ramazon oyi 29 kun davom etadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, Iyd al-Fitr bayrami, ya’ni Ramazon hayiti, 20 mart kuni nishonlanishi ma’lum qilindi. Bu haqda “Asia-Plus” nashri mamlakat Din ishlari, an’ana va marosimlarni muvofiqlashtirish qo‘mitasiga tayanib xabar berdi.
Manba ma’lumotlariga ko‘ra, 17 mart kuni Tojikiston Ulamolar kengashi yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan va ushbu qaror qabul qilingan. Ulamolar kengashi qaroriga muvofiq, mamlakatdagi barcha masjidlarda Ramazon hayiti namozi 20 mart kuni ertalab soat 7:30 da boshlanadi.
Shu kuni Tojikistonda dam olish kuni sifatida e’lon qilinadi. Yig‘ilishda imom-xatiblarga va’z qilishda muhtojlarga moddiy yordam ko‘rsatish, bayram kunlarida isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslik hamda tejamkorlikni targ‘ib qilish masalalari bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bundan tashqari, barcha imom-xatiblarga Ulamolar kengashining tabrik matnini aholiga yetkazish vazifasi topshirildi. Ushbu qaror mamlakatda diniy an’analarni hurmat qilish va jamiyatda birdamlikni mustahkamlash maqsadida qabul qilingan.
Ramazon oyi davomida aholi o‘zaro mehr-oqibat va yaxshilikni oshirishga chaqiriladi. Bayram kunlari esa oilaviy samimiyat va diniy qadriyatlarni yuksaltirish uchun muhim sanaladi.

В Таджикистане в 2026 году месяц Рамадан продлится 29 дней
Также было объявлено, что праздник Ид аль-Фитр, то есть Рамазан-Хаит, будет отмечаться 20 марта. Об этом сообщает издание «Asia-Plus», ссылаясь на Комитет по делам религий, традиций и обрядов страны.
По данным источника, 17 марта состоялось заседание Совета улемов Таджикистана, на котором было принято это решение. Согласно решению Совета улемов, во всех мечетях страны молитва Рамазан-Хаит начнется 20 марта утром в 7:30.
В этот день в Таджикистане объявлен выходной. На заседании были даны указания имамам-хатибам о материальной помощи нуждающимся при проповедях, недопущении расточительства в праздничные дни и пропаганде бережливости.
Кроме того, всем имамам-хатибам поручено довести поздравительный текст Совета улемов до населения. Это решение принято с целью уважения религиозных традиций и укрепления единства в обществе.
В течение месяца Рамадан население призывается к взаимной любви и доброте. Праздничные дни считаются важными для укрепления семейной теплоты и религиозных ценностей.