Donald Tramp Kubadagi murakkab vaziyat bo‘yicha bayonot berdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Kubadagi vaziyat haqida yangi bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, orol davlatidagi holat ancha murakkab bo‘lib, bu masala bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda. Tramp shunday dedi: “Kuba hozir juda qiyin ahvolda.
Ular Marko bilan muzokaralar olib bormoqda. Kuba masalasida yaqin orada bir qarorga kelamiz.” Mutaxassislar fikricha, Yaqin Sharq, xususan Eron atrofidagi vaziyat kutilgan natijalarni bermadi.
Bu holat AQSH tashqi siyosatining boshqa yo‘nalishlarga e’tibor qaratishiga sabab bo‘lishi mumkin. Ayniqsa, Fors ko‘rfazidagi murakkablik Vashingtonni yangi geosiyosiy choralar ko‘rishga undamoqda.
Ba’zi kuzatuvchilar AQSH va Isroil uchun Eron bilan bog‘liq muammolarni hal qilishda turli ssenariylar ko‘rib chiqilayotganini ta’kidlashmoqda. Ularning fikricha, bu ssenariylar orasida Eron ichida siyosiy o‘zgarishlarga erishish yoki boshqa yo‘nalishlarda keskin harakatlar qilish orqali global kun tartibini o‘zgartirish variantlari ham mavjud.
Tahlilchilarga ko‘ra, Kuba AQSH uchun strategik jihatdan qulay va harbiy operatsiya uchun nisbatan oson yo‘nalishlardan biri hisoblanishi mumkin. Bu esa mintaqada yangi geosiyosiy keskinliklarning yuzaga kelishiga olib kelishi ehtimolini oshiradi.
Shu bilan birga, rasmiy idoralar hozircha bu boradagi taxminlarga aniq izoh bermadi. Ammo mutaxassislar jahon siyosatidagi bunday bayonotlar va harakatlar yaqin kelajakda yangi o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkinligini istisno qilmaydi.

Президент США Дональд Трамп сделал новое заявление о ситуации на Кубе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, ситуация на островном государстве довольно сложная, и переговоры по этому вопросу продолжаются. Трамп сказал: «Куба сейчас в очень трудном положении.
Они ведут переговоры с Марко. В ближайшее время мы примем решение по кубинскому вопросу.» По мнению экспертов, ситуация на Ближнем Востоке, особенно вокруг Ирана, не дала ожидаемых результатов.
Это может привести к тому, что внешняя политика США сосредоточится на других направлениях. Особенно сложность в Персидском заливе побуждает Вашингтон принимать новые геополитические меры.
Некоторые наблюдатели отмечают, что для США и Израиля рассматриваются различные сценарии решения проблем, связанных с Ираном. По их мнению, среди этих сценариев есть варианты изменения глобального порядка через политические перемены внутри Ирана или резкие действия в других направлениях.
Аналитики считают, что Куба может быть одним из стратегически удобных и относительно легких направлений для военной операции США. Это повышает вероятность возникновения новых геополитических напряженностей в регионе.
В то же время официальные органы пока не дали точных комментариев по этим предположениям. Однако эксперты не исключают, что такие заявления и действия в мировой политике могут привести к новым изменениям в ближайшем будущем.