Jahon siyosatida yangi va jiddiy munozaralarga sabab bo‘lgan bayonotlar yangradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eronning yuqori martabali amaldorlaridan biri, Ali Larijoniy haqida qat’iy fikr bildirdi. Trampning ta’kidlashicha, yuqori lavozimli vakil kecha o‘ldirilgan va u namoyishchilarning o‘limida aybdor hisoblanadi.
Ushbu bayonot xalqaro hamjamiyatda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi va ayrim ekspertlar tomonidan siyosiy signal sifatida baholandi. Ali Larijoniy Eron siyosatida uzoq yillar davomida muhim rol o‘ynab kelgan shaxsdir.
U davlat boshqaruvida strategik lavozimlarda faoliyat yuritgan, mamlakatning ichki va tashqi siyosatini shakllantirishda katta hissasi bo‘lgan. Ayniqsa, u Eron parlamenti spikeri sifatida qonunchilik jarayonlarida yetakchi bo‘lgan.
Bundan tashqari, yadro dasturi bo‘yicha xalqaro muzokaralarda asosiy vakil sifatida ishtirok etgan. Larijoniyning Xitoy bilan strategik kelishuvlar, shuningdek, Rossiya bilan xavfsizlik masalalari bo‘yicha muzokaralarda muhim o‘rni borligi alohida qayd etiladi.
Siyosiy tahlilchilarning fikricha, u nafaqat diplomatik jarayonlarda, balki ichki barqarorlikni ta’minlashda ham muhim shaxs bo‘lgan. Masalan, yanvar oyida Ali Hominaiy nomidan bo‘lib o‘tgan keng ko‘lamli norozilik namoyishlari paytida vaziyatni barqarorlashtirish uchun mas’ul etib belgilangan edi.
Shu sababli, uning atrofidagi so‘nggi voqealar va bayonotlar nafaqat Eron, balki butun mintaqaning siyosiy muvozanatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ayniqsa, bunday keskin ayblovlar davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirishi ehtimoli yuqori.

Жесткое заявление Трампа по поводу смерти Лариджани вызвало политический резонанс
В мировой политике прозвучали новые и серьёзные заявления, вызвавшие дискуссии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп выразил твёрдое мнение о высокопоставленном иранском чиновнике Али Лариджани. По словам Трампа, высокопоставленный представитель был убит вчера, и он считается виновным в смерти демонстрантов.
Это заявление вызвало широкие обсуждения в международном сообществе и было оценено некоторыми экспертами как политический сигнал. Али Лариджани — личность, играющая важную роль в иранской политике на протяжении многих лет.
Он занимал стратегические должности в государственном управлении и внёс значительный вклад в формирование внутренней и внешней политики страны. Особенно он был ведущей фигурой в законодательных процессах в качестве спикера парламента Ирана.
Кроме того, он участвовал в международных переговорах по ядерной программе в качестве главного представителя. Отмечается его важная роль в стратегических соглашениях с Китаем, а также в переговорах по вопросам безопасности с Россией.
По мнению политических аналитиков, он был важной фигурой не только в дипломатических процессах, но и в обеспечении внутренней стабильности. Например, в январе он был назначен ответственным за стабилизацию ситуации во время масштабных протестных акций от имени Али Хаменеи.
Поэтому последние события и заявления вокруг него могут повлиять не только на Иран, но и на политический баланс всего региона. Особенно такие резкие обвинения могут усложнить отношения между государствами.