Eron neft eksportidan olinayotgan daromad hali ham yuqori darajada saqlanib qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times nashri o‘z manbalariga tayanib, bu haqida xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Eron kuniga taxminan 140 million dollar miqdorida neft sotish orqali daromad olmoqda.
Bu daromad mamlakat iqtisodiyoti uchun muhim moliyaviy manba hisoblanadi. Nashrning ta’kidlashicha, urush boshlanganiga qaramay, Eron Hormuz bo‘g‘ozi orqali neft eksport qilishni to‘xtatmagan.
Ayni paytda kuniga o‘rtacha 1,5-1,6 million barrel neft tashqi bozorlarga yetkazib berilmoqda. Tahlilchilar fikricha, bu holatda Amerika Qo‘shma Shtatlari ham ma’lum darajada manfaatdor bo‘lishi mumkin.
Chunki global neft bozorida taqchillik yuzaga kelmasligi uchun Vashington mazkur yuk tashishlarga amalda to‘sqinlik qilmayapti. Bu esa jahon bozorida narxlarni barqaror ushlab turishga xizmat qiladi.
Ma’lum qilinishicha, Eron neftining asosiy xaridori Xitoy hisoblanadi. Neft asosan shu mamlakatga yo‘naltirilmoqda.
Shu bilan birga, Isroil va Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan amalga oshirilayotgan zarbalarga qaramasdan, neft tashuvchi tankerlar Xarg orolida yuk ortish jarayonlarini davom ettirmoqda. Mutaxassislar ta’kidlashicha, Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyat qanchalik keskin bo‘lmasin, iqtisodiy manfaatlar va energetika bozori omillari hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanini yana bir bor tasdiqlamoqda.
Bu esa mintaqadagi siyosiy vaziyatdan qat’i nazar, iqtisodiyot va energetika sohasining o‘zgarishlarga ta’sirchanligini ko‘rsatadi.

Доходы Ирана от экспорта нефти по-прежнему остаются на высоком уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Издание Financial Times со ссылкой на свои источники сообщило об этом. По данным, Иран получает доход примерно в 140 миллионов долларов в день от продажи нефти.
Этот доход является важным финансовым источником для экономики страны. По словам издания, несмотря на начало войны, Иран не прекратил экспорт нефти через Ормузский пролив.
В настоящее время в среднем ежедневно на внешние рынки поставляется 1,5-1,6 миллиона баррелей нефти. По мнению аналитиков, в этой ситуации Соединённые Штаты Америки также могут иметь определённый интерес.
Потому что для того, чтобы на глобальном нефтяном рынке не возник дефицит, Вашингтон фактически не препятствует этим перевозкам. Это способствует поддержанию стабильных цен на мировом рынке.
Сообщается, что основным покупателем иранской нефти является Китай. Нефть в основном направляется в эту страну.
При этом, несмотря на удары со стороны Израиля и Соединённых Штатов, танкеры с нефтью продолжают процесс погрузки на острове Харг. Эксперты отмечают, что как бы ни была напряжённой геополитическая ситуация на Ближнем Востоке, экономические интересы и факторы энергетического рынка имеют решающее значение.
Это показывает, что независимо от политической ситуации в регионе, экономика и энергетика остаются чувствительными к изменениям.