Afg‘oniston rasmiylari Pokiston kuchlari 16 mart kuni Kobul shahrida havo hujumlarini amalga oshirganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tolibon hukumatining vakili Zabihulla Mujohid bu harakatni jinoyat va g‘ayriinsoniy deb atadi, deb xabar beradi AFP agentligi. Associated Press agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, zarba giyohvandlarni davolash markaziga qaratilgan bo‘lib, kamida 400 kishi halok bo‘lgan va taxminan 250 kishi jarohat olgan.
CNN xabariga ko‘ra, hujum mahalliy vaqt bilan soat 21:00 atrofida sodir bo‘lgan va 2000 o‘ringa mo‘ljallangan bino katta zarar ko‘rgan. Pokiston ushbu ayblovlarni rad etdi va hujumlarni yolg‘on hamda chalg‘ituvchi deb atadi.
Axborot vazirligi bayonotida zarbalar faqat harbiy ob’ektlar va terrorchilarni qo‘llab-quvvatlash infratuzilmasini, xususan Afg‘onistondan faoliyat yuritayotgan Pokiston jangarilarining bazalarini nishonga olgani ma’lum qilindi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi mojaro 22 fevral kuni Pokistonning “Tehrik-e-Tolibon” pozitsiyalariga hujum qilganidan so‘ng kuchaydi.
Ushbu voqea xalqaro hamjamiyatning e’tiborini tortmoqda va hududiy xavfsizlik masalalarini yanada muhim qilib qo‘ymoqda. Shu bois, mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun tomonlar o‘rtasida muloqot va muzokaralar zarur hisoblanadi.
Hududda tinchlik o‘rnatilmasa, vaziyat yanada murakkablashishi mumkin. Xalqaro hamjamiyat ham bu jarayonlarni yaqindan kuzatib boradi va yordam berishga tayyorligini bildirgan.

Воздушный удар Пакистана по Кабулу унес сотни жизней
Официальные лица Афганистана сообщили, что пакистанские силы 16 марта нанесли воздушные удары по городу Кабул. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представитель правительства Талибана Забихулла Муджахид назвал это действие преступлением и бесчеловечным, сообщает агентство AFP. По данным агентства Associated Press, удар был нанесён по центру лечения наркозависимых, в результате чего погибло не менее 400 человек и около 250 получили ранения.
По информации CNN, атака произошла около 21:00 по местному времени, и здание на 2000 мест было сильно повреждено. Пакистан отверг эти обвинения, назвав удары ложными и дезориентирующими.
В заявлении Министерства информации сообщается, что удары были нанесены только по военным объектам и инфраструктуре поддержки террористов, в частности базам пакистанских боевиков, действующих из Афганистана. Конфликт между двумя странами обострился после того, как 22 февраля Пакистан атаковал позиции «Техрик-е-Талибан».
Это событие привлекает внимание международного сообщества и делает вопросы региональной безопасности ещё более важными. Поэтому для обеспечения мира и стабильности в регионе необходим диалог и переговоры между сторонами.
Если мир в регионе не будет установлен, ситуация может усложниться. Международное сообщество также внимательно следит за этими процессами и выразило готовность оказать помощь.