Germaniya, Buyuk Britaniya, Fransiya, Italiya va Kanada Livandagi zo‘ravonlikning kuchayishini qoralab, vaziyatning yanada og‘irlashishidan xavotir bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davlatlar shoshilinch diplomatik muzokaralar o‘tkazishni taklif qildi va mojaroning chuqur gumanitar hamda mintaqaviy inqirozga aylanishi mumkinligini ogohlantirdi. 16 mart kuni e’lon qilingan qo‘shma bayonotda, besh davlat Livan va Isroil rasmiylarini qon to‘kilishini oldini olish uchun muzokaralarga kirishishga chaqirdi.
Bayonotda ayniqsa Hizbulloh harakatining harbiy hujumlarni to‘xtatishi va tinch aholini xavf ostiga qo‘yadigan harakatlarni bas qilishi zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, ushbu guruhni qurolsizlantirish bo‘yicha uzoq yillik talab qayta takrorlandi.
Imzo chekkan davlatlar Hizbullohning Erondan oladigan ko‘maklari mintaqani beqarorlashtirish xavfini oshirayotgani haqida ogohlantirdi. Besh hukumat Livandagi tinch aholi, fuqarolik infratuzilmasi, tibbiyot muassasalari va Birlashgan Millatlar Tashkiloti tinchlikparvarlariga qilingan hujumlarni qabul qilib bo‘lmas deb bildirdi.
Ular mojaro ishtirokchilarini xalqaro gumanitar huquq normalariga rioya qilishga chaqirdi. Bayonotda aytilishicha, to‘qnashuvlar faqat harbiy obyektlarga qaratilmasligi, aholi zich yashaydigan hududlarga bosim davom etishi bilan mojaroning yanada kengayishi mumkinligi haqida jiddiy xavotir mavjud.
Shuningdek, davlatlar Isroilni Livandagi harbiy kampaniyani keng ko‘lamli quruqlik operatsiyasiga aylantirishdan ogohlantirdi. Bunday harakatlar gumanitar vaziyatni yanada og‘irlashtirib, mojaroning uzoq muddat davom etishiga olib kelishi mumkin.
Livanda ommaviy ko‘chishlar va mavjud gumanitar inqirozni bartaraf etish talab qilinayotgani ta’kidlandi. Bayonotda Livan hukumati pozitsiyasi ham qo‘llab-quvvatlanib, Hizbulloh harbiy faoliyatini to‘xtatish va guruhni qurolsizlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirish so‘raldi.
Imzo chekkan tomonlar Livan davlat institutlari va jamiyati inqirozga qaramay, birlikni saqlab qolishga intilayotganini ta’kidladi. Ushbu yondashuv G‘arb davlatlarining Livandagi xavfsizlikni mustahkamlash va norasmiy qurolli tuzilmalar kuchayishining oldini olish borasidagi siyosatini aks ettiradi.

Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада осудили усиление насилия в Ливане и выразили обеспокоенность дальнейшим ухудшением ситуации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти страны предложили провести срочные дипломатические переговоры и предупредили, что конфликт может перерасти в глубокий гуманитарный и региональный кризис. В совместном заявлении, опубликованном 16 марта, пять государств призвали официальных лиц Ливана и Израиля начать переговоры, чтобы предотвратить кровопролитие.
В заявлении особо подчеркивается необходимость прекращения военных нападений движением Хезболла и прекращения действий, которые ставят под угрозу мирное население. Также вновь была повторена многолетняя требование о разоружении этой группы.
Подписавшие заявление государства предупредили, что помощь Хезболле из Ирана увеличивает риск дестабилизации региона. Пять правительств заявили, что атаки на мирное население Ливана, гражданскую инфраструктуру, медицинские учреждения и миротворцев Организации Объединенных Наций неприемлемы.
Они призвали участников конфликта соблюдать нормы международного гуманитарного права. В заявлении говорится, что существует серьезная обеспокоенность тем, что столкновения не ограничиваются военными объектами, и при продолжении давления на густонаселённые районы конфликт может значительно расшириться.
Кроме того, государства предупредили Израиль о превращении военной кампании в Ливане в масштабную наземную операцию. Такие действия могут усугубить гуманитарную ситуацию и привести к длительному конфликту.
Отмечается необходимость прекращения массовых перемещений в Ливане и устранения существующего гуманитарного кризиса. В заявлении также поддерживается позиция ливанского правительства и призывается усилить усилия по прекращению военной деятельности Хезболлы и разоружению группы.
Подписавшие стороны подчеркнули, что несмотря на кризис, государственные институты и общество Ливана стремятся сохранить единство. Такой подход отражает политику западных стран по укреплению безопасности в Ливане и предотвращению усиления неформальных вооруженных формирований.