Eron razvedka vaziri Ismoil Xatib Tehronda Isroil aviazarbasi natijasida halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xatib Eronning eng nufuzli rahbarlaridan biri bo‘lib, marhum diniy rahbar Ali Xominayning yaqin safdoshi edi. Bu haqda Isroil mudofaa vaziri Israel Katsga tayanib, Times of Israel xabarlari tarqatdi.
Katsning so‘zlariga ko‘ra, zarba 18 martga o‘tar kechasi amalga oshirilgan. U shunday dedi: “Eronga berilgan zarbalar intensivligi oshib bormoqda.
Shu kecha Eron razvedka vaziri Xatib o‘ldirildi”. Isroil mudofaa vaziri ta’kidlaganidek, u va mamlakat bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Isroil mudofaa armiyasiga Eronning yuqori martabali arbobini qo‘shimcha tasdiqlarsiz yo‘q qilishga ruxsat bergan.
Hozircha Eron rasmiylari Xatibning o‘limi haqidagi xabarlarni tasdiqlamadi, biroq rad ham etmadi. Ismoil Xatib 2021 yilda Eron razvedkasi rahbarligiga tayinlangan edi.
O‘tgan hafta AQSh Davlat Departamenti Eronning yuqori martabali mulozimlari haqida ma’lumot uchun 10 million dollar mukofot e’lon qilgan. Bu ro‘yxatda Mujtaba Xominay, Ali Larijoniy va Ismoil Xatibning ismlari bor edi.
Eslatib o‘tamiz, 17 mart kuni Isroil aviazarbasi oqibatida Eron xavfsizlik kengashi kotibi Ali Larijoniy ham halok bo‘lgan. Larijoniy bilan birga uning o‘g‘li Murtazo va uning qo‘riqlash xizmati boshlig‘i o‘rinbosari Alirizo Beyat ham qurbon bo‘lgan.
Shu kuni Isroil harbiylari “Basij” qo‘mondoni Ghulomrizo Sulaymoniyni ham yo‘q qilgan. Ali Larijoniy Eronda Ali Xominaydan keyin halok bo‘lgan eng yuqori martabali mulozim sifatida tarixda qoladi.
The New York Times yozishicha, AQSh va Isroil hujumi boshlanishidan oldin mamlakatda amaldagi hokimiyat aynan Ali Larijoniyning qo‘lida bo‘lgan. Yanvar oyida Ali Xominay unga namoyishlarni bostirish va urushga tayyorgarlik ko‘rish topshirig‘ini bergan.

Министр разведки Ирана Исмаил Хатиб погиб в Тегеране в результате авиаудара Израиля. Об этом сообщил Zamin.uz.
Хатиб был одним из самых влиятельных лидеров Ирана и близким соратником покойного религиозного лидера Али Хаменеи. Об этом сообщили Times of Israel со ссылкой на министра обороны Израиля Израэля Каца.
По словам Каца, удар был нанесён в ночь на 18 марта. Он сказал: «Интенсивность ударов по Ирану увеличивается.
В эту ночь был убит министр разведки Ирана Хатиб». Как подчеркнул министр обороны Израиля, он и премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху дали израильской армии разрешение уничтожить высокопоставленного иранского чиновника без дополнительного подтверждения.
Пока официальные лица Ирана не подтвердили смерть Хатиба, но и не опровергли её. Исмаил Хатиб был назначен главой разведки Ирана в 2021 году.
На прошлой неделе Государственный департамент США объявил вознаграждение в 10 миллионов долларов за информацию о высокопоставленных чиновниках Ирана. В этот список вошли имена Муджтабы Хаменеи, Али Лариджани и Исмаила Хатиба.
Напомним, что 17 марта в результате авиаудара Израиля погиб секретарь Совета безопасности Ирана Али Лариджани. Вместе с Лариджани погибли его сын Муртаза и заместитель начальника его охранной службы Алиризо Беят.
В тот же день израильские военные уничтожили командира «Басидж» Гуломризо Сулеймани. Али Лариджани останется в истории как самый высокопоставленный чиновник, погибший в Иране после Али Хаменеи.
По данным The New York Times, до начала атаки США и Израиля фактическая власть в стране находилась именно в руках Али Лариджани. В январе Али Хаменеи поручил ему подавлять протесты и готовиться к войне.