Rossiya va AQSH Eron bo‘yicha maxfiy kelishuvga erishdi
Dunyo siyosati sahnasida yirik davlatlar o‘rtasidagi maxfiy kelishuvlar va razvedka sohasidagi o‘yinlar haqidagi xabarlar to‘xtovsiz tarqalib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda bu bahslarning markazida Rossiya, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron uchligi turibdi. Xalqaro nashrlarda e’lon qilingan maxfiy bitim tafsilotlari va unga berilgan rasmiy munosabatlar jiddiy e’tiborni tortmoqda.
G‘arbning nufuzli matbuot organlaridan biri Rossiyalik va amerikalik vakillar o‘rtasida Eron masalasida o‘ta maxfiy muzokaralar bo‘lib o‘tgani haqida katta material taqdim etdi. Xabarlarga ko‘ra, Kreml Vashingtonning razvedka ma’lumotlari almashinuviga oid kutilmagan kelishuv taklifini bergan.
Ommaviy axborot vositalari ma’lumotlariga asosan, o‘tgan hafta Mayami shahrida Rossiya prezidentining maxsus vakili Kirill Dmitriyev hamda AQSH sobiq prezidenti Donald Trampning ishonchli yordamchilari Stiv Vaitkof va Jaredd Kushierni ishtirokida uchrashuv o‘tkazilgan. Bu uchrashuvda Rossiya tomoni Moskva Eronga AQSH harbiy obyektlarining aniq koordinatalari va sun’iy yo‘ldosh tasvirlarini berishni to‘xtatish majburiyatini olishi kerakligini aytgan.
Buning evaziga Vashington Ukrainaga razvedka ma’lumotlarini taqdim etishni to‘xtatishi shart qilingan edi. Biroq, Trampning vakillari Ukrainani qo‘llab-quvvatlashdan voz kechish ko‘zda tutilgan ushbu bitimni rad etishgan.
Rossiya tomoni esa ushbu xabarlarga zudlik bilan munosabat bildirdi. Kirill Dmitriyev o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ushbu ma’lumotlarni qisqacha qilib yolg‘on deb atadi.
Shu bilan birga, Donald Tramp avvalroq Rossiya razvedka ma’lumotlarining Tehronga berilishi uni unchalik tashvishga solmasligini, chunki AQSH urushda allaqachon g‘alaba qozonganini ta’kidlagan edi. Ekspertlarning fikricha, kelgusi yillarda Eronning harbiy hujumlari yanada aniqroq va xavfliroq tus oladi.
Bunga Moskva va Tehron o‘rtasida zarba beruvchi dronlar hamda razvedka sohasidagi hamkorlikning kengayishi sabab bo‘lmoqda. Xitoy omili ham muhim ahamiyatga ega bo‘lib, Pekin Eron bilan faol ma’lumot almashmoqda.
Bu esa Xitoy kemalariga Xorazm bo‘g‘ozidan to‘siqsiz o‘tib olishiga zamin yaratmoqda. Sizningcha, bunday razvedka savdosi haqidagi xabarlar haqiqatga yaqinmi yoki bu shunchaki siyosiy bosim o‘tkazish usulimi?
Ukraina va Eron masalalarining bir taroziga qo‘yilishi butun dunyo xavfsizligiga jiddiy ta’sir qilishi mumkin.

В мире политики непрерывно распространяются сообщения о секретных соглашениях между крупными державами и играх в сфере разведки. Об этом сообщает Zamin.uz.
В центре этих дискуссий сегодня находятся Россия, США и Иран. Детали секретной сделки, опубликованные в международных изданиях, а также официальные реакции на нее привлекают серьезное внимание.
Один из авторитетных западных СМИ представил большой материал о сверхсекретных переговорах между российскими и американскими представителями по вопросу Ирана. Согласно сообщениям, Кремль предложил Вашингтону неожиданное соглашение об обмене разведданными.
По данным СМИ, на прошлой неделе в Майами состоялась встреча с участием специального представителя президента России Кирилла Дмитриева и доверенных помощников бывшего президента США Дональда Трампа — Стива Вайткофа и Джареда Кушнера. На этой встрече российская сторона заявила, что Москва обязуется прекратить передачу Ирану точных координат американских военных объектов и спутниковых снимков.
Взамен Вашингтон должен был прекратить предоставление разведданных Украине. Однако представители Трампа отвергли эту сделку, предполагавшую отказ от поддержки Украины.
Российская сторона оперативно отреагировала на эти сообщения. Кирилл Дмитриев в своем аккаунте в социальной сети кратко назвал эту информацию ложью.
При этом ранее Дональд Трамп отмечал, что передача разведданных России в Тегеран его особенно не беспокоит, поскольку США уже одержали победу в войне. По мнению экспертов, в ближайшие годы военные атаки Ирана станут еще более точными и опасными.
Причиной этому служит расширение сотрудничества между Москвой и Тегераном в области ударных дронов и разведки. Китайский фактор также имеет важное значение, так как Пекин активно обменивается информацией с Ираном.
Это создает условия для беспрепятственного прохождения китайских судов через Ормузский пролив. Как вы считаете, насколько правдивы сообщения о такой торговле разведданными или это просто метод оказания политического давления?
Помещение вопросов Украины и Ирана на одну чашу весов может серьезно повлиять на безопасность всего мира.