Nyu-York shahridagi LaGuardia aeroportida kecha kechqurun, mahalliy vaqt bilan soat yigirma uchta olti minutda jiddiy samolyot halokati sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hodisa Toshkent vaqti bilan bugun dushanba kuni ertalab soat sakkiz yarimda yuz berdi. Air Canada Express kompaniyasiga tegishli mintaqaviy samolyot qo‘nayotgan paytda aeroport hududida harakatlanib kelayotgan o‘t o‘chirish mashinasi bilan to‘qnashdi.
Bu qayg‘uli voqea natijasida samolyotning bosh uchuvchisi va yordamchi uchuvchisi olami abadiyga jo‘na, hayotdan ko‘z yumdi. Halokatning kuchli zarbasi naqadar og‘rini shu holat ko‘rsatmoqda.
Amerikalik matbuot vositalari va xalqaro axborot agentliklarining ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa paytida bir qator yo‘lovchilar hamda aeroport xodimlari turli darajadagi jarohatlarni olgan. O‘t o‘chirish mashinasi ichida bo‘lgan politsiya xodimlarining ikki nafari, ya’ni bir serjant va oddiy politsiya xodimi suyaklari singib, shifoxonaga yetkazilgan.
Ular hozirda hayotiy a’zolari barqaror holatda va tibbiy yordam olib bormoqda. Samolyot Monrealdan uchib kelgan bo‘lib, uning tarkibida yetmish ikki nafar yo‘lovchi va to‘rt nafar ekipaj a’zosi bor edi.
Parvozni Jazz Aviation kompaniyasi boshqargan bo‘lib, samolyot o‘t o‘chirish mashinasiga taxminan soatiga qirq to‘son kilometr tezlikda urilgan. Ko‘zga ko‘rinishi bo‘yicha samolyotning burun qismi jiddiy shikastlangan va yuqoriga qarab qiyshayib ketgan.
Rasmiylarning so‘zlariga ko‘ra, o‘t o‘chirish mashinasi aeroportning to‘rtinchidan uchish va qo‘nish yo‘lakida boshqa favqulodda vaziyatga javoban harakatlanayotgan paytda bu to‘qnashuv yuz bergan. AQSH Federal aviatsiya boshqarmasi aeroportni dushanba kuni soat o‘n to‘rtgacha vaqtinchalik yopishga qaror qildi.
Natijada o‘n sakkizta reys boshqa aeroportlarga yo‘naltirildi yoki yo‘nalishini o‘zgartirdi. LaGuardia aeroporti har yili o‘ttiz milliondan ortiq yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatuvchi AQSHning eng tashrif buyuriladigan transport markazlaridan biridir.

Самолетная катастрофа в аэропорту Нью-Йорка: погибли два пилота
Вчера вечером, в 23:06 по местному времени, в аэропорту Ла-Гардия города Нью-Йорк произошла серьезная авиакатастрофа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По времени в Ташкенте инцидент произошел сегодня, в понедельник утром, в 8:30. Региональный самолет авиакомпании Air Canada Express столкнулся с пожарной машиной, двигавшейся по территории аэропорта во время посадки.
В результате этой трагедии капитан и второй пилот самолета погибли. Сила удара при катастрофе была настолько велика, что это подтверждается данным фактом.
Согласно информации американских СМИ и международных информационных агентств, в момент происшествия ряд пассажиров и сотрудников аэропорта получили травмы различной степени тяжести. Двое полицейских, находившихся в пожарной машине — сержант и рядовой сотрудник полиции — получили переломы костей и были доставлены в больницу.
В настоящее время их жизненно важные органы находятся в стабильном состоянии, и они получают медицинскую помощь. Самолет прибыл из Монреаля; на его борту находились 72 пассажира и четыре члена экипажа.
Полетом управляла компания Jazz Aviation; самолет врезался в пожарную машину со скоростью примерно 40 километров в час. Визуально видно, что носовая часть самолета серьезно повреждена и искривлена вверх.
По словам официальных лиц, столкновение произошло, когда пожарная машина двигалась по четвертой взлетно-посадочной полосе аэропорта в ответ на другую чрезвычайную ситуацию. Федеральное управление гражданской авиации США приняло решение временно закрыть аэропорт до 14:00 понедельника.
В результате 18 рейсов были перенаправлены в другие аэропорты или изменили свой маршрут. Аэропорт Ла-Гардия является одним из самых посещаемых транспортных центров США, ежегодно обслуживающим более 30 миллионов пассажиров.