Fransiya AQSh samolyotlari uchun havo maydonini yopdi
Xalqaro axborot vositalarining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Fransiya Yaqin Sharqdagi harbiy harakatlar doirasida o‘zining havo maydonini Amerika Qo‘shma Shtatlari uchun vaqtincha yopgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror "Epik g‘azab" deb nomlangan operatsiya davomida Isroilga qurol-yarim yetkazib borish vazifasini o‘z zimmasiga olgan amerikalik harbiy samolyotlarga tegishli bo‘lib ular Fransiya hududi ustidan o‘tib ketishga ruxsat ololmay qoldi. Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoq sahifasida bu voqeaga katta ahamiyat berib, G‘arbning an’anaviy ittifoqchilari o‘rtasida paydo bo‘layotgan ko‘rinishlar va ziddiyatlarni ochiqdan-ochiq tanqid qildi.
Prezident Trampning ta’kidlashicha, Fransiya hukumati Isroilga mo‘ljallangan harbiy yuklarni tashiyotgan samolyotlarning o‘z hududi bo‘ylab uchib o‘tishini rad etgan. U ushbu qororni juda keskin baholab, Fransiya o‘zining ta’biri bilan aytganda Eronning qo‘llarini silkitishga va mintaqadagi tinchlikni ta’minlashga hech qanday yordam bermaganini aytdi.
Shuningdek, u Amerikani bu qarorni unutmaganini va kelajakda shu holatni hisobga olishini ogohlantirdi. Fransiyaning kutilmaganda chiqargan bu cheklovi xalqaro siyosatga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin va Yaqin Sharqdagi beqaror vaziyatni yanada murakkablashtirishi aniq.
Siysiyotshunoslar va ekspertlarning fikricha, bunday holat ikki kuchli davlat o‘rtasidagi harbiy hamkorlik va tranzit yo‘llari bo‘yicha mavjud kelishuvlarni qayta ko‘rib chiqishni talab qilmoqda. Bu voqea AQSH va Yevropa ittifoqi mamlakatlari o‘rtasidagi strategik munosabatlarda yangi bosqichni boshlashiga sabab bo‘lishi ehtimoli bor.
Agar kelishmovchiliklar hal qilinmasa, bu g‘arbiy blok ichida chuqurroq tushunmovchiliklarga va hatto yangi siyosiy ziddiyatlarning paydo bo‘lishiga olib kelishi mumkin. Hozirgi kunda dunyo yetakchilari ushbu vaziyatni to‘g‘ri boshqarish va mintaqadagi barqarorlikni saqlab qolish uchun jiddiy ishlar olib bormoqda.

Франция закрыла воздушное пространство для самолетов США
Согласно последним сообщениям международных СМИ, Франция временно закрыла свое воздушное пространство для Соединенных Штатов Америки в рамках военных действий на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение касается американских военных самолетов, взявших на себя задачу доставки оружия Израилю в ходе операции «Эпический гнев», которые не смогли получить разрешение на пролет над территорией Франции. Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп на своей странице в социальной сети уделил этому событию большое внимание, открыто критикуя появляющиеся разногласия и противоречия между традиционными союзниками Запада.
По словам президента Трампа, правительство Франции отказало в пролете самолетов, перевозящих военный груз для Израиля. Он оценил это решение крайне резко, заявив, что Франция, по его выражению, не оказала никакой помощи в ослаблении рук Ирана и обеспечении мира в регионе.
Кроме того, он предупредил, что Америка не забудет это решение и учтет эту ситуацию в будущем. Внезапное ограничение, введенное Францией, может оказать значительное влияние на международную политику и, безусловно, усугубить нестабильную ситуацию на Ближнем Востоке.
По мнению политологов и экспертов, такая ситуация требует пересмотра существующих соглашений о военном сотрудничестве и транзитных маршрутах между двумя сильными государствами. Это событие может стать началом нового этапа в стратегических отношениях между США и странами Европейского союза.
Если разногласия не будут урегулированы, это может привести к более глубоким непониманиям внутри западного блока и даже появлению новых политических противоречий. В настоящее время мировые лидеры ведут серьезную работу по правильному управлению этой ситуацией и сохранению стабильности в регионе.