Polshaning sobiq prezidenti Lex Valensa o‘zining pensiya ta’minotidan qoniqmayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu boradagi fikrlarini O2 nashriga bergan intervyusida ochiqladi. Mamlakatni 1990 yildan 1995 yilgacha boshqargan sobiq davlat rahbari hozirda prezidentlik pensiyasi bilan ta’minlanadi.
Ushbu to‘lov miqdori amaldagi prezident maoshining yetmish besh foizini tashkil etib, oyiga taxminan 3770 dollarga teng keladi. Sobiq prezidentning ta’kidlashicha, mazkur mablag‘ uning barcha ehtiyojlarini qoplash uchun yetarli emas.
Agar pensiya miqdori ko‘ngildagidek bo‘lganida, u tinch va osoyishta hayot kechirgan, tabiat qo‘ynida dam olgan bo‘lardi. Valensa hozirgi kunda ham moddiy ehtiyojlari sababli tinimsiz ishlashga, turli xalqaro safarlarga chiqishga majbur ekanini qayd etdi.
U o‘z mablag‘larining katta qismi kundalik xarajatlar, zarur tibbiy xizmatlar va professional faoliyatini yuritish bilan bog‘liq xarajatlarga sarflanishini bildirdi. Shu bilan birga, Lex Valensa yana bir pensiya olish huquqiga ega bo‘lsa-da, ma’lum prinsipial sabablarga ko‘ra undan voz kechganini aytdi.
U yigirma yildan buyon ushbu qo‘shimcha to‘lovni olmasligini, bunga sabab sifatida Polsha iqtisodiyoti hali ham yetarlicha rivojlanmaganini va mamlakatda kambag‘allik darajasi yuqori ekanini keltirib o‘tdi. Sobiq prezident o‘zining bu qarorini moliyaviy mas’uliyat va vatanga bo‘lgan munosabat bilan izohladi.

Бывший президент Польши выразил недовольство размером пенсии
Бывший президент Польши Лех Валенса сообщил, что не удовлетворен своим пенсионным обеспечением. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Он раскрыл свои мысли по этому поводу в интервью изданию O2. Бывший глава государства, руководивший страной с 1990 по 1995 год, в настоящее время получает президентскую пенсию.
Размер этой выплаты составляет семьдесят пять процентов от зарплаты действующего президента и эквивалентен примерно 3770 долларам в месяц. По словам бывшего президента, этих средств недостаточно для покрытия всех его потребностей.
Если бы размер пенсии соответствовал ожиданиям, он вел бы спокойную и безбедную жизнь, отдыхая на природе. Валенса отметил, что даже сейчас из-за материальных потребностей он вынужден постоянно работать и совершать различные международные поездки.
Он сообщил, что большая часть его средств уходит на повседневные расходы, необходимые медицинские услуги и затраты, связанные с ведением профессиональной деятельности. При этом Лех Валенса добавил, что, хотя имеет право на еще одну пенсию, отказался от нее по определенным принципиальным причинам.
Он пояснил, что не получает эту дополнительную выплату уже двадцать лет, так как экономика Польши все еще недостаточно развита, а уровень бедности в стране остается высоким. Бывший президент объяснил свое решение финансовой ответственностью и отношением к родине.