Saudiya Arabistoni nafaqat keng cho'llari bilan, balki zamonaviy muhandislik mo'jizalarini yaratish bilan ham dunyoga nom qozonmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda qurilayotgan va yaqinda dunyodagi eng baland bino bo'lishi kutilayotgan Jeddah Tower loyihasida muhim bosqichga erishildi. Ushbu ulkan inshootning qurilish ishlari yangi sur'atlar bilan davom etmoqda.
Qizil dengiz qirg'oqlarida qad rostlayotgan ushbu osmono'par bino rasman 100-qavat marrasiga yetdi. 2026 yilning aprel oyida qayd etilgan ushbu natija loyihaning jadal rivojlanayotganini ko'rsatadi.
Endilikda balandligi bir kilometrga yetadigan dunyodagi ilk binoni ko'rish imkoniyati paydo bo'ldi. Hozirgi vaqtda minoraning balandligi 402 metrni tashkil etmoqda, biroq yakuniy maqsad ancha yuqori.
Ilgariga Kingdom Tower nomi bilan tanilgan ushbu loyiha 2018-yilda ma'lum sabablarga ko'ra to'xtatilgan edi. Biroq 2025-yilning yanvar oyidan boshlab qurilish ishlari qayta tiklandi va to'liq quvvat bilan ishga tushirildi.
Binoning loyihasini mashhur Adrian Smith va Gordon Gill me'morlik byurosi ishlab chiqqan. Ta'kidlash joizki, aynan shu mutaxassislar Dubaydagi amaldagi eng baland bino bo'lgan Burj Xalifani ham loyihalashtirishgan.
Jeddah Tower shunchaki baland bino emas, balki ulkan Jeddah Economic City majmuasining asosiy qismi hisoblanadi. Ushbu loyiha Saudiya Arabistonini jahon miqyosidagi yirik biznes va turizm markaziga aylantirishni maqsad qilgan.
Binoning yakuniy balandligi kamida ming metrga yetishi kutilmoqda. Qurilish ishlarining 2028-yilning avgust oyigacha to'liq yakunlanishi rejalashtirilgan.
Ushbu inshoot qirollikning Vision 2030 dasturi doirasidagi iqtisodiy va texnologik rivojlanish ramzi sifatida xizmat qiladi. Dunyo hamjamiyati Saudiya Arabistonining Burj Xalifa rekordini yangilab, eng baland bino sohibiga aylanishini qiziqish bilan kuzatmoqda.

Строительство Jeddah Tower в Саудовской Аравии достигло сотого этажа
Саудовская Аравия прославилась на весь мир не только своими бескрайними пустынями, но и созданием современных инженерных чудес. Об этом сообщает Zamin.uz.
Важный этап был достигнут в проекте Jeddah Tower, который строится в стране и, как ожидается, вскоре станет самым высоким зданием в мире. Строительные работы на этом гигантском объекте продолжаются новыми темпами.
Этот небоскреб, возвышающийся на побережье Красного моря, официально достиг отметки в 100 этажей. Данный результат, зафиксированный в апреле 2026 года, свидетельствует о стремительном развитии проекта.
Теперь появилась возможность увидеть первое в мире здание, высота которого достигнет одного километра. В настоящее время высота башни составляет 402 метра, однако конечная цель гораздо выше.
Этот проект, ранее известный как Kingdom Tower, был остановлен в 2018 году по определенным причинам. Однако с января 2025 года строительные работы были возобновлены и запущены на полную мощность.
Проект здания разработан известным архитектурным бюро Адриана Смита и Гордона Гилла. Стоит отметить, что именно эти специалисты спроектировали Бурдж-Халифа — нынешнее самое высокое здание в Дубае.
Jeddah Tower — это не просто высотное здание, а основная часть огромного комплекса Jeddah Economic City. Данный проект направлен на то, чтобы превратить Саудовскую Аравию в крупный мировой центр бизнеса и туризма.
Ожидается, что окончательная высота здания составит не менее тысячи метров. Завершение строительных работ запланировано до августа 2028 года.
Это сооружение служит символом экономического и технологического развития королевства в рамках программы Vision 2030. Мировое сообщество с интересом наблюдает за тем, как Саудовская Аравия побьет рекорд Бурдж-Халифы и станет обладателем самого высокого здания.