AQSh va Eron o'rtasida muhim muzokaralar o'tkazilishi kutilmoqda
Pokiston xavfsizlik xizmati manbalarining Al Jazeera telekanaliga bergan ma'lumotlariga ko'ra, Amerika Qo'shma Shtatlari va Eron o'rtasida muzokaralar o'tkazilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvlar kelgusi juma kuniga qadar amalga oshirilishi ehtimoli yuqori deb baholanmoqda. Mazkur taxminlarga asos sifatida Islomobod shahri yaqinidagi Ravalpindi aviabazasiga Amerika Qo'shma Shtatlariga tegishli ikkita C-17 Globemaster turidagi og'ir transport samolyotlarining qo'ngani ko'rsatilmoqda.
Odatda bunday yirik havo kemalarining kelishi yuqori darajadagi delegatsiyalar tashrifi yoki muhim diplomatik uchrashuvlar tayyorgarligi bilan bog'liq bo'ladi. Shu bilan birga, Islomobod shahridagi davlat idoralari va diplomatik korpuslar joylashgan hududlarda xavfsizlik choralari sezilarli darajada kuchaytirildi.
Xususan, hukumat binolari va muhim ob'ektlar joylashgan yo'llar xavfsizlik nuqtai nazaridan vaqtincha yopilgani ma'lum bo'ldi. Tayyorgarliklar faqat yo'llar bilan cheklanib qolmagan.
Shaharning eng nufuzli mehmonxonalari, jumladan Serena va Marriott mehmonxonalaridan mehmonlar chiqarib yuborilgan. Shuningdek, juma kuniga qadar ushbu mehmonxonalarda yangi xonalarni band qilish jarayoni to'xtatilgan.
Bunday choralarning ko'rilishi hududda juda yuqori darajadagi maxfiy uchrashuvlar rejalashtirilganidan dalolat beradi. Ushbu voqealar zanjiri AQSH va Eron o'rtasidagi diplomatik munosabatlarda yangi bosqich boshlanishi va ikki davlat o'rtasidagi keskin ziddiyatlarni yumshatish bo'yicha muhim kelishuvlarga erishilishi mumkinligini ko'rsatmoqda.

Ожидаются важные переговоры между США и Ираном
По информации источников пакистанских спецслужб, предоставленной телеканалу «Аль-Джазира», ожидаются переговоры между Соединёнными Штатами Америки и Ираном. Предполагается, что эти встречи с высокой вероятностью состоятся до ближайшей пятницы.
Основанием для подобных предположений является посадка на авиабазе Равалпинди недалеко от Исламабада двух тяжёлых транспортных самолётов США типа C-17 Globemaster. Обычно прибытие столь крупных воздушных судов связано с визитами делегаций высокого уровня или с подготовкой к важным дипломатическим встречам.
При этом в районах Исламабада, где расположены государственные ведомства и дипломатические представительства, значительно усилены меры безопасности. В частности, стало известно, что дороги у правительственных зданий и важных объектов временно закрыты в целях безопасности.
Подготовка не ограничивается лишь дорогами. Из самых престижных гостиниц города, включая отели Serena и Marriott, были выведены гости. Кроме того, до пятницы в этих гостиницах приостановлено бронирование новых номеров. Принятие таких мер свидетельствует о планируемых встречах крайне высокого уровня.
Эта цепь событий указывает на возможное начало нового этапа в дипломатических отношениях между США и Ираном и достижение важных договорённостей, способных смягчить острые противоречия между двумя государствами. Международное сообщество и политологи уделяют большое внимание результатам этих переговоров.