Istanbulda ziyoratchilarni O'zbekistonga jalb etuvchi yangi loyiha taqdim etildi
Turkiyaning Istanbul shahrida o'tgan tadbirda Umra plyus O'zbekiston loyihasi rasman taqdim etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur tadbir O'zbekiston Turizm qo'mitasi, Turk davlatlari tashkiloti hamda Turkiyaning sayyohlik agentliklari birlashmasi hamkorligida tashkil etildi. Taqdimotda Turkiyaning ellikdan ortiq nufuzli turistik agentliklari vakillari ishtirok etishdi.
Loyihaning asosiy maqsadi umra ibodatini bajarish uchun Saudiya Arabistoniga kelgan ziyoratchilarni O'zbekistonning muqaddas qadamjollari, boy tarixiy obidalari va zamonaviy infratuzilmasi bilan tanishtirishdan iborat. Shu tariqa, ziyoratchilar uchun yangi va qiziqarli sayyohlik yo'nalishlari yaratiladi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi va Imom Buxoriy majmuasi haqida maxsus video materiallar namoyish etildi. Ushbu muassasalar O'zbekistonning ilmiy va ma'rifiy merosini dunyoga namoyon etuvchi muhim markazlar sifatida taqdim etildi.
Tadbir yakunida Turkiya bozoridan O'zbekistonga ziyoratchilar oqimini oshirish va yangi turistik yo'nalishlarni samarali ishga tushirish bo'yicha memorandum imzolandi. Imzolangan hujjatga ko'ra, joriy yil yakuniga qadar mamlakatga tashrif buyuruvchi turistlar sonini sezilarli darajada ko'paytirish ko'zda tutilgan.

В Стамбуле представлен новый проект по привлечению паломников в Узбекистан
На мероприятии, прошедшем в турецком Стамбуле, был официально представлен проект «Умра плюс Узбекистан». Мероприятие было организовано совместно Комитетом по туризму Узбекистана, Организацией тюркских государств и Ассоциацией туристических агентств Турции. В презентации приняли участие представители более пятидесяти авторитетных туристических агентств Турции.
Основная цель проекта — познакомить паломников, прибывающих в Саудовскую Аравию для совершения обряда умры, со священными местами Узбекистана, его богатыми историческими памятниками и современной инфраструктурой. Таким образом, для паломников создаются новые и интересные туристические направления.
В ходе мероприятия участникам были показаны специальные видеоматериалы о Центре исламской цивилизации и комплексе Имама Бухари, созданных по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Эти объекты были представлены как важные центры, демонстрирующие миру научное и просветительское наследие Узбекистана.
В завершение мероприятия был подписан меморандум об увеличении потока паломников из турецкого рынка в Узбекистан и эффективном запуске новых туристических направлений. Согласно подписанному документу, до конца текущего года планируется значительно увеличить число туристов, посещающих страну. Эта мера послужит дальнейшему укреплению связей в сфере туризма между двумя государствами.