Yevropaning iqtisodiy yetakchisi hisoblangan Germaniya o‘zining xavfsizlik va mudofaa tizimida tub burilish yasashga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ikkinchi jahon urushi yakunlanganidan buyon ilk bor Berlin mamlakat mudofaa qobiliyatini tubdan isloh qilishni nazarda tutuvchi yangi va qat’iy strategiyani e’lon qildi. Ushbu hujjat Germaniya qurolli kuchlari — Bundesverning kelajakdagi qiyofasini belgilab beradi va qit’adagi xavfsizlik muvozanatini o‘zgartirishi kutilmoqda.
Germaniya Mudofaa vaziri Boris Pistorius Berlinda o‘tkazilgan rasmiy taqdimotda Rossiyani Yevropadagi barqarorlikka eng katta xavf soluvchi kuch sifatida baholadi. Vazirning ta’kidlashicha, Moskva nafaqat o‘z harbiy salohiyatini jadal sur’atlarda oshirmoqda, balki Shimoliy Atlantika alyansi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy to‘qnashuvga ham tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Kreml harbiy kuchni o‘z siyosiy manfaatlariga erishishning asosiy vositasi deb bilayotgani va Yevropa bilan AQSH o‘rtasidagi ittifoqni parchalashga urinayotgani Berlinni jiddiy xavotirga solmoqda. Yangi harbiy strategiyaga muvofiq, Germaniya qurolli kuchlarining soni va jangovar shayligi masalasi birinchi o‘ringa chiqadi.
Hozirda mamlakat armiyasi safida 184 mingdan ortiq askar xizmat qilayotgan bo‘lsa, yangi rejaga ko‘ra, qo‘shinlar sonini 460 ming kishiga yetkazish ko‘zda tutilgan. Bunday keng ko‘lamli safarbarlik va armiya tarkibini kengaytirish Rossiya tomonidan bo‘lishi mumkin bo‘lgan har qanday tajovuzni samarali qaytarish uchun zarur deb hisoblanmoqda.
Shu bilan birga, Germaniya hukumati zamonaviy urushlarning yangi ko‘rinishi bo‘lgan gibrid hujumlarga qarshi turishni asosiy vazifalardan biri sifatida belgiladi. Kiberhujumlar, turli qo‘poruvchilik harakatlari, dezinformatsiya va josuslik kabi doimiy tahdidlarga javoban kosmos hamda kibermakonda harbiy salohiyatni oshirish rejalashtirilgan.
Maqsad — raqib ustidan nafaqat jang maydonida, balki axborot va texnologiyalar sohasida ham to‘liq ustunlikka erishishdir. Armiyani qurollantirish masalasida ham katta o‘zgarishlar kutilmoqda.
Germaniya uzoq masofadagi nishonlarni aniq urib tushirish imkoniyatini kengaytirish maqsadida zamonaviy F-35 qiruvchi samolyotlari va ming kilometr masofaga ucha oladigan JASSM-ER qanotli raketalarini xarid qilishni rejalashtirgan. Shuningdek, mamlakatning havo hujumidan mudofaa tizimi ham ko‘p bosqichli formatda butunlay yangilanadi.
Berlinning ushbu tarixiy qarori Yevropa xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladimi yoki yangi qurollanish poygasini boshlab beradimi, buni vaqt ko‘rsatadi. Dunyodagi muhim siyosiy va harbiy jarayonlarni biz bilan kuzatib boring.

Германия приняла решение о радикальном реформировании системы обороны
Германия, считающаяся экономическим лидером Европы, приняла решение совершить коренной поворот в своей системе безопасности и обороны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Впервые после окончания Второй мировой войны Берлин объявил о новой решительной стратегии, предусматривающей фундаментальное реформирование обороноспособности страны. Данный документ определит будущий облик вооруженных сил Германии — Бундесвера — и, как ожидается, изменит баланс безопасности на континенте.
Министр обороны Германии Борис Писториус на официальной презентации в Берлине оценил Россию как величайшую угрозу стабильности в Европе. Министр отметил, что Москва не только стремительно наращивает свой военный потенциал, но и готовится к прямому военному столкновению с Североатлантическим альянсом.
Тот факт, что Кремль рассматривает военную силу как основной инструмент достижения своих политических интересов и пытается разрушить союз между Европой и США, вызывает серьезную обеспокоенность Берлина. Согласно новой военной стратегии, на первый план выходят вопросы численности и боевой готовности вооруженных сил Германии.
Если сейчас в рядах армии страны служат более 184 тысяч солдат, то по новому плану численность войск предполагается довести до 460 тысяч человек. Такая масштабная мобилизация и расширение состава армии считаются необходимыми для эффективного отражения любой возможной агрессии со стороны России.
В то же время правительство Германии определило противодействие гибридным атакам, являющимся новым проявлением современных войн, в качестве одной из основных задач. В ответ на постоянные угрозы, такие как кибератаки, различные диверсии, дезинформация и шпионаж, планируется наращивание военного потенциала в космосе и киберпространстве.
Цель — достижение полного превосходства над противником не только на поле боя, но и в сфере информации и технологий. В вопросе вооружения армии также ожидаются большие перемены.
Германия планирует закупить современные истребители F-35 и крылатые ракеты JASSM-ER с дальностью полета до тысячи километров, чтобы расширить возможности точного поражения целей на больших расстояниях. Также будет полностью обновлена система противовоздушной обороны страны в многоуровневом формате.
Послужит ли это историческое решение Берлина обеспечению европейской безопасности или положит начало новой гонке вооружений, покажет время. Следите за важными политическими и военными процессами в мире вместе с нами.