Turkiya Rossiya va Ukraina o'rtasidagi muloqotni tiklashga kirishdi
Turkiya yana bir bor jahon siyosatining markaziy nuqtasiga qaytmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy Anqara toʻxtab qolgan tinchlik jarayonini qayta jonlantirish va qonli toʻqnashuvlarga yakun yasash maqsadida keng koʻlamli diplomatik harakatlarni boshladi. Turkiya rahbariyatining yangi rejasi va kutilayotgan tarixiy uchrashuv tafsilotlari koʻpchilikning diqqat markazida turibdi.
Prezident Rajab Toyyib Erdogʻan yaqinda Anqarada xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan muhim muzokaralar oʻtkazdi. Turkiya yetakchisining taʼkidlashicha, mintaqadagi turli mojarolar sababli toʻxtab qolgan Rossiya va Ukraina oʻrtasidagi muloqotni qayta tiklash vaqti allaqachon kelgan.
Erdogʻan, shuningdek, Yevropa davlatlari rahbarlari bilan muloqot qilib, Eron atrofidagi beqarorlik nafaqat yaqin hududlarga, balki butun Yevropa xavfsizligiga ham salbiy taʼsir koʻrsatayotganini alohida qayd etdi. Ukraina tomoni ham tinchlik yoʻlini izlashda Anqaraning roliga katta umid bogʻlamoqda.
Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga yaqinda oʻtkazilgan diplomatik anjumanda Kiyevning muhim taklifini ilgari surdi. Unga koʻra, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va Rossiya yetakchisi Vladimir Putin oʻrtasidagi uchrashuv aynan Turkiyada tashkil etilishi mumkin.
Mazkur jarayonning eng qiziqarli jihati shundaki, ushbu tarixiy muloqotda vositachi sifatida nafaqat Rajab Toyyib Erdogʻan, balki AQSH prezidenti Donald Tramp ham ishtirok etishi kutilmoqda. Ukraina rasmiylari bu urushga nuqta qoʻyishni istashlarini va Turkiya bu jarayonni tezlashtira oladigan asosiy kuch ekanini bildirmoqda.
Rossiya tomoni ham prezidentlar uchrashuvi ehtimolini butunlay inkor etmayapti, biroq buning uchun aniq shartlarni qoʻymoqda. Kreml vakillarining soʻzlariga koʻra, ikki davlat rahbarlari oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot faqat muzokaralar natijasida erishilgan kelishuvlarni yakuniy mustahkamlash, yaʼni hujjatlarni imzolash bosqichidagina amalga oshishi mumkin.
Bungacha esa ishchi guruhlar darajasida aniq toʻxtamga kelinishi lozim. Xalqaro siyosat tahlilchilari Erdogʻan va Trampning birgalikdagi harakatlari Putin va Zelenskiyni bir stol atrofiga oʻtkaza olishi mumkinligini muhokama qilmoqda.
Turkiya yana bir bor dunyoni tinchlikka qaytara oladimi degan savol hozirda eng dolzarb mavzulardan biri boʻlib qolmoqda. Voqealar rivoji Turkiyaning nafaqat mintaqaviy, balki global miqyosdagi nufuzi ortib borayotganini koʻrsatmoqda.

облачно с прояснениями ветер 3.7 м/с, СВ
Официальная Анкара начала масштабные дипломатические усилия с целью возобновления приостановленного мирного процесса и прекращения кровопролитных столкновений. Новый план турецкого руководства и детали ожидаемой исторической встречи находятся в центре внимания многих.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган недавно провел в Анкаре важные переговоры с главами международных организаций. Турецкий лидер подчеркнул, что уже пришло время восстановить диалог между Россией и Украиной, который был прерван из-за различных конфликтов в регионе.
Эрдоган также в ходе общения с лидерами европейских стран особо отметил, что нестабильность вокруг Ирана негативно влияет не только на близлежащие территории, но и на безопасность всей Европы. Украинская сторона также возлагает большие надежды на роль Анкары в поиске пути к миру.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига на недавней дипломатической конференции выдвинул важное предложение Киева. Согласно ему, встреча президента Украины Владимира Зеленского и российского лидера Владимира Путина может быть организована именно в Турции.
Самым интересным аспектом этого процесса является то, что в качестве посредника в этом историческом диалоге ожидается участие не только Реджепа Тайипа Эрдогана, но и президента США Дональда Трампа. Украинские официальные лица заявляют о желании поставить точку в этой войне и подчеркивают, что Турция является основной силой, способной ускорить этот процесс.
Российская сторона также не отрицает полностью возможность встречи президентов, однако выдвигает для этого конкретные условия. По словам представителей Кремля, прямой диалог между главами двух государств может состояться только на этапе окончательного закрепления договоренностей, достигнутых в результате переговоров, то есть на стадии подписания документов.
До этого момента необходимо прийти к конкретным решениям на уровне рабочих групп. Аналитики международной политики обсуждают, смогут ли совместные усилия Эрдогана и Трампа усадить Путина и Зеленского за один стол.
Вопрос о том, сможет ли Турция вновь вернуть мир во всем мире, остается одной из самых актуальных тем. Развитие событий показывает, что авторитет Турции растет не только в региональном, но и в глобальном масштабе.