AQSH Osiyo qirg'oqlari yaqinida Eronning uchta tankerini to'xtatdi
Amerika Qoʻshma Shtatlari Osiyo mintaqasidagi dengiz hududlarida Eron bayrogʻi ostida suzib yurgan uchta yirik neft tankerini toʻxtatgani haqida rasmiy maʼlumotlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olingan soʻnggi xabarlarga koʻra, Hindiston, Malayziya va Shri-Lanka qirgʻoqlari yaqinida aniqlangan ushbu ulkan kemalar AQSH harbiy dengiz kuchlari tomonidan qurshovga olingan va toʻliq nazorat ostiga oʻtkazilgan. Ushbu amaliyot mintaqadagi xavfsizlikni taʼminlash va belgilangan xalqaro cheklovlarga amal qilinishini nazorat qilish maqsadida amalga oshirilgani aytilmoqda.
AQSH Markaziy qoʻmondonligi bergan bayonotga koʻra, Dorena deb nomlangan tanker oʻrnatilgan dengiz qamalini buzib oʻtishga uringan. Shu sababli mazkur kema Hind okeani hududida harbiy esmines kuzatuvi ostida ushlab turilibdi.
Shuningdek, xom neft bilan toʻliq yuklangan Deep Sea va Sevin nomli yana ikkita kema ham toʻxtatilgan. Hozirda ushbu kemalarning keyingi harakati va yuklarning taqdiri yuzasidan tekshiruv ishlari olib borilmoqda.
Vaziyatning yanada murakkablashishiga sabab boʻladigan yana bir holat yuz berdi. Eron tomoni ham oʻz navbatida Hoʻrmuz boʻgʻozida harbiy harakatlarini kuchaytirganini maʼlum qildi.
Rasmiy Tehron bergan xabarga koʻra, ushbu strategik suv yoʻlida ikkita yirik konteyner kemasi qoʻlga olingan. Bunday oʻzaro qarama-qarshiliklar mintaqadagi harbiy va siyosiy vaziyatni yanada keskinlashtirmoqda.
Sohaga ixtisoslashgan xalqaro ekspertlar va tahlilchilarning fikricha, dunyo boʻylab neft hamda gaz mahsulotlarining katta qismi aynan shu suv yoʻllari orqali tashiladi. Strategik ahamiyatga ega boʻlgan ushbu hududlardagi har qanday tartibsizlik yoki harbiy toʻqnashuvlar jahon energiya bozoriga jiddiy salbiy taʼsir koʻrsatishi muqarrar.
Yoqilgʻi narxining koʻtarilishi va yetkazib berish zanjiridagi uzilishlar jahon iqtisodiyoti uchun yangi muammolarni keltirib chiqarishi mumkin. Hozirda xalqaro hamjamiyat vaziyatning tinch yoʻl bilan hal etilishini diqqat bilan kuzatib bormoqda.

США задержали три иранских танкера у берегов Азии
Поступила официальная информация о том, что Соединенные Штаты Америки задержали три крупных нефтяных танкера под иранским флагом в морских районах азиатского региона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним данным, эти огромные суда, обнаруженные вблизи берегов Индии, Малайзии и Шри-Ланки, были окружены и взяты под полный контроль ВМС США. Сообщается, что данная операция была проведена в целях обеспечения региональной безопасности и контроля за соблюдением установленных международных ограничений.
Согласно заявлению Центрального командования США, танкер под названием Dorena предпринял попытку прорыва установленной морской блокады. В связи с этим судно удерживается в Индийском океане под наблюдением военного эсминца.
Также были остановлены еще два судна — Deep Sea и Sevin, полностью загруженные сырой нефтью. В настоящее время ведется расследование относительно дальнейшего движения этих судов и судьбы их грузов.
Произошло еще одно событие, способствующее дальнейшему осложнению ситуации. Иранская сторона, в свою очередь, объявила об усилении военных действий в Ормузском проливе.
По официальному сообщению Тегерана, на этом стратегическом водном пути были захвачены два крупных контейнеровоза. Подобные взаимные противостояния еще больше обостряют военно-политическую обстановку в регионе.
По мнению международных экспертов и аналитиков, специализирующихся в данной области, большая часть мировых поставок нефти и газа осуществляется именно через эти водные пути. Любые беспорядки или военные столкновения в этих стратегически важных районах неизбежно окажут серьезное негативное влияние на мировой энергетический рынок.
Рост цен на топливо и сбои в цепочках поставок могут создать новые проблемы для мировой экономики. В настоящее время международное сообщество внимательно следит за мирным урегулированием ситуации.