Liviya qirg'oqlarida to'rt yuzdan ortiq muhojir dengizdan qutqarildi
Liviya qirg'oqlarida hayoti xavf ostida qolgan yuzlab muhojirlar dengizdan eson-omon qutqarib olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xalqaro axborot agentliklari xabar tarqatmoqda. Ma'lum qilinishicha, mamlakat milliy armiyasining sohil qo'riqlash xizmati xodimlari dengizning murakkab sharoitida qolgan o'nta qayiqdan jami to'rt yuz nafardan ortiq kishini xavfsiz hududga olib chiqqan.
Ushbu amaliyot natijasida kutilmagan ko'ngilsiz hodisalarning oldi olindi va insonlar hayoti saqlab qolindi. Tobruk shahridagi Qizil Yarim oy jamiyati ko'ngillilari qutqarilgan turli millat vakillariga zudlik bilan birinchi tibbiy yordam ko'rsatishdi.
Shuningdek, og'ir vaziyatga tushib qolgan insonlar issiq kiyim-kechak, zarur dori-darmonlar va oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta'minlandi. Hozirgi vaqtda mutaxassislar ularning salomatligini nazorat qilib, zaruriy ko'mak berishda davom etmoqda.
Liviya davlati bugungi kunda Afrikadan Yevropa mamlakatlariga o'tishga intilayotgan muhojirlar uchun asosiy tranzit hududlardan biri bo'lib qolmoqda. Minglab insonlar yaxshi hayot ilinjida dengiz orqali xavfli sayohatga otlanmoqda, biroq bu yo'l ko'pincha fojialar bilan yakunlanmoqda.
Avvalroq ushbu mintaqa yaqinida qayiq ag'darilib ketishi oqibatida ko'plab insonlar halok bo'lgani va o'nlab kishilar bedarak yo'qolgani haqida ham ma'lumotlar berilgan edi. Xalqaro hamjamiyat va inson huquqlari tashkilotlari mintaqadagi ushbu inqirozli holatdan jiddiy xavotir bildirmoqda.
Noqonuniy migratsiya va odam savdosiga qarshi kurashish, shuningdek, dengiz yo'llarida xavfsizlikni ta'minlash masalasi hamon dolzarbligicha qolmoqda. Mutasaddilar odamlarni bunday xavfli yo'llarga chiqmaslikka va o'z hayotini xatarga qo'ymaslikka chaqirmoqda.

Более четырехсот мигрантов спасены в море у берегов Ливии
Сотни мигрантов, чьи жизни находились под угрозой, были благополучно спасены в море у берегов Ливии. Об этом сообщает Zamin.uz со ссылкой на международные информационные агентства.
Сообщается, что сотрудники береговой охраны национальной армии страны вывели в безопасную зону более четырехсот человек с десяти лодок, оказавшихся в сложных морских условиях. В результате данной операции удалось предотвратить трагические инциденты и спасти человеческие жизни.
Волонтеры общества Красного Полумесяца в городе Тобрук немедленно оказали первую медицинскую помощь спасенным представителям различных национальностей. Также люди, оказавшиеся в тяжелой ситуации, были обеспечены теплой одеждой, необходимыми медикаментами и продуктами питания.
В настоящее время специалисты продолжают контролировать их состояние здоровья и оказывать необходимую помощь. Ливия на сегодняшний день остается одним из основных транзитных регионов для мигрантов из Африки, стремящихся попасть в европейские страны.
Тысячи людей отправляются в опасное морское путешествие в надежде на лучшую жизнь, однако этот путь часто заканчивается трагедиями. Ранее сообщалось о гибели множества людей и десятках пропавших без вести в результате крушения лодки в этом регионе.
Международное сообщество и правозащитные организации выражают серьезную обеспокоенность кризисной ситуацией в регионе. Вопросы борьбы с незаконной миграцией и торговлей людьми, а также обеспечения безопасности на морских путях остаются актуальными.
Официальные лица призывают людей не вставать на столь опасный путь и не подвергать свои жизни риску.