Tramp Putinning G20 sammitida ishtirok etishini foydali deb bildirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp 2026 yilning dekabr oyida Mayami shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan G20 sammitiga oid o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Rossiya prezidenti Vladimir Putinning ushbu tadbirda ishtirok etishini foydali deb hisoblashini ta’kidladi. Shu bilan birga, Tramp Moskvaga rasmiy taklif yuborilganligi borasida aniq ma’lumotga ega emasligini va Putinning kelishi borasidagi shubhalari saqlanib qolayotganini qayd etdi.
Avvalroq The Washington Post nashri tomonidan tarqatilgan xabarlarga ko‘ra, Donald Tramp Rossiya rahbarini sammitga taklif qilish niyatida. Ko‘plab tahlilchilar buni AQSH ma’muriyatining Rossiyaga nisbatan xalqaro maydonda o‘rnatilgan bosimlarni yumshatishga qaratilgan diplomatik harakati deb baholamoqda.
AFP agentligi xabariga ko‘ra, ushbu tashabbus Rossiyaning 2022 yildan buyon Ukraina bilan bog‘liq vaziyat tufayli duch kelgan xalqaro yakkalanishini kamaytirishga xizmat qilishi mumkin. Biroq rasmiy Moskva hali yakuniy qarorga kelgani yo‘qligini ma’lum qildi.
Rossiya prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov Putinning sammitda ishtirok etishi bo‘yicha aniq bir qaror qabul qilinmaganini bildirdi. Shu bilan birga, RIA Novosti agentligi Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Aleksandr Pankinning so‘zlariga tayanib, Moskva eng yuqori darajada ishtirok etish uchun taklif olganini xabar qildi.
Diplomatning ta’kidlashicha, sammitgacha ancha vaqt borligi sababli hozirgi kunda vaziyat noaniqlik bilan sug‘orilgan. Xalqaro siyosiy muhit tez o‘zgaruvchan bo‘lgani uchun aniq xulosalar chiqarishga shoshilmaslik lozimligini u qayd etdi.
Shuningdek, Donald Tramp ushbu nufuzli sammitda ishtirok etish uchun Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarini, jumladan, O‘zbekiston va Qozog‘iston prezidentlarini ham taklif qilganini ma’lum qildi. Xulosa qilib aytganda, G20 sammiti atrofidagi diplomatik harakatlar allaqachon faollashgan.
Vladimir Putinning Mayamiga borishi yoki bu shunchaki siyosiy signal bo‘lib qolishi hali noma’lum. Kelgusidagi voqealar rivoji barcha savollarga javob beradi.

Трамп счел полезным участие Путина в саммите G20
Президент США Дональд Трамп высказал свое мнение относительно саммита G20, который планируется провести в декабре 2026 года в Майами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он отметил, что считает полезным участие президента России Владимира Путина в данном мероприятии. В то же время Трамп подчеркнул, что не располагает точной информацией о том, было ли направлено Москве официальное приглашение, и что сомнения относительно приезда Путина сохраняются.
Ранее, согласно сообщениям издания The Washington Post, Дональд Трамп намерен пригласить российского лидера на саммит. Многие аналитики расценивают это как дипломатический шаг администрации США, направленный на смягчение международного давления на Россию.
По данным агентства AFP, эта инициатива может способствовать уменьшению международной изоляции России, с которой она столкнулась с 2022 года из-за ситуации с Украиной. Однако официальная Москва заявила, что окончательного решения еще не принято.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что конкретное решение об участии Путина в саммите пока не принято. В то же время агентство РИА Новости, ссылаясь на слова заместителя министра иностранных дел России Александра Панкина, сообщило, что Москва получила приглашение для участия на высшем уровне.
Дипломат отметил, что поскольку до саммита осталось много времени, текущая ситуация окутана неопределенностью. Он добавил, что из-за стремительной изменчивости международной политической среды не следует спешить с окончательными выводами.
Кроме того, Дональд Трамп сообщил, что пригласил для участия в этом престижном саммите лидеров государств Центральной Азии, включая президентов Узбекистана и Казахстана. Резюмируя, можно сказать, что дипломатическая активность вокруг саммита G20 уже активизировалась.
Остается неизвестным, приедет ли Владимир Путин в Майами или же это останется просто политическим сигналом. Дальнейшее развитие событий даст ответы на все вопросы.