Xitoylik olimlar Oy tuprog‘i tarkibida yangi minerallar topdi
Xitoylik olimlar Oy yuzasidan olingan tuproq va tosh namunalari tarkibida ilgari fanga noma’lum bo‘lgan ikki yangi mineralni kashf etishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim ilmiy yangilik Chendu shahrida bo‘lib o‘tgan o‘n birinchi Xitoy kosmik kuni tadbirining ochilish marosimida rasman e’lon qilindi. Mazkur topilma koinot tadqiqotlari sohasida katta qiziqish uyg‘otmoqda va Oyning shakllanish tarixi haqidagi tasavvurlarni boyitishga xizmat qiladi.
Ma’lum qilinishicha, Chang’e-5 kosmik apparati yordamida Yerga yetkazib kelingan namunalar tarkibidan fosfat guruhiga mansub bo‘lgan yangi minerallar ajratib olingan. Tadqiqotchilar ushbu yangi moddalarga magniochangizit va changizit deb nom berishdi.
Ushbu noyob minerallar Xalqaro mineralogiya assotsiatsiyasi qoshidagi maxsus komissiya tomonidan atroflicha o‘rganib chiqildi va rasmiy ravishda tasdiqlanib, xalqaro tasnifga kiritildi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, mazkur kashfiyot Oy geologiyasi va uning kimyoviy tarkibini chuqurroq o‘rganishda o‘ta muhim ahamiyatga ega.
Ushbu yangi topilmalar bilan birga, hozirgi kunga qadar insoniyat tomonidan Oyda aniqlangan minerallarning umumiy soni sakkiz taga yetdi. Bu kabi izlanishlar nafaqat tabiiy yo‘ldoshimizning tuzilishini tushunishga, balki kelajakda koinot resurslaridan foydalanish imkoniyatlarini baholashga ham yordam beradi.
Eslatib o‘tamiz, Xitoy hukumati 2020-yilda Chang’e-5 apparatini Oyga muvaffaqiyatli uchirgan edi. Ushbu missiya doirasida apparat Oy yuzasidan qariyb ikki kilogrammga yaqin tuproq va tosh namunalarini yig‘ib, Yerga olib kelgan.
Hozirgi kunda ushbu namunalar asosida dunyoning yetakchi laboratoriyalarida bir qator ilmiy tadqiqotlar va yangi kashfiyotlar ustida ish olib borilmoqda. Kelgusida ushbu izlanishlar natijasida yanada hayratlanarli ma’lumotlar e’lon qilinishi kutilmoqda.

Китайские ученые обнаружили новые минералы в составе лунного грунта
Китайские ученые обнаружили два новых, ранее неизвестных науке минерала в образцах почвы и камней, доставленных с поверхности Луны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное объявление об этом важном научном открытии состоялось на церемонии открытия одиннадцатого Дня космонавтики Китая в городе Чэнду. Данная находка вызывает большой интерес в сфере космических исследований и послужит обогащению представлений об истории формирования Луны.
Сообщается, что из образцов, доставленных на Землю космическим аппаратом «Чанъэ-5», были выделены новые минералы, относящиеся к группе фосфатов. Исследователи назвали эти новые вещества магниочангизит и чангизит.
Эти редкие минералы были детально изучены специальной комиссией при Международной минералогической ассоциации, официально подтверждены и включены в международную классификацию. Специалисты отмечают, что данное открытие имеет чрезвычайно важное значение для более глубокого изучения геологии Луны и ее химического состава.
С учетом этих новых находок общее количество минералов, обнаруженных человечеством на Луне на сегодняшний день, достигло восьми. Подобные исследования помогают не только понять строение нашего естественного спутника, но и оценить возможности использования космических ресурсов в будущем.
Напомним, что правительство Китая успешно запустило аппарат «Чанъэ-5» на Луну в 2020 году. В рамках этой миссии аппарат собрал и доставил на Землю около двух килограммов образцов грунта и камней с лунной поверхности.
В настоящее время на основе этих образцов в ведущих лабораториях мира ведется ряд научных исследований и работа над новыми открытиями. Ожидается, что в будущем в результате этих изысканий будут опубликованы еще более удивительные данные.