Isroilda ikki davlat bayrog‘i tushirilgan kipa kiygan yozuvchi ushlandi
Isroilda ijtimoiy tarmoqlar va jamoatchilik orasida keng muhokamalarga sabab bo‘lgan g‘alati voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 20-aprel kuni Tel-Aviv shahri yaqinida ustiga Isroil va Falastin bayroqlari tasviri tushirilgan kipa kiygan erkak politsiya xodimlari tomonidan ushlandi. Bu haqda nufuzli xalqaro nashrlar xabar tarqatdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 53 yoshli yozuvchi va Quddus yahudiy universiteti o‘qituvchisi Aleks Sinkler o‘zi istiqomat qiladigan Modiin shahridagi qahvaxonalardan birida kompyuterda ishlab o‘tirgan edi. Shu paytda uning yoniga bir dindor kishi kelib, boshidagi kipa amaldagi qonunlarga zid ekanini aytib, janjal ko‘targan va zudlik bilan tartib posbonlarini chaqirgan.
Voqea joyiga yetib kelgan politsiya xodimlari Sinklerga uning bosh kiyimi musodara qilinishini aytishgan va yozuvchini bo‘limga olib ketishgan. Aleks Sinklerning so‘zlariga ko‘ra, politsiya mahkamasida u qattiq tintuv qilingan, bir muddat kamerada saqlangan va turli cheklovlarga duch kelgan.
Yozuvchi ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida yozishicha, dastlab politsiya xodimlari uning bosh kiyimini qaytarib berishdan bosh tortishgan. Keyinchalik kipa egasiga qaytarilgan, biroq undagi Falastin bayrog‘i tasvirlangan qismi kesib tashlangan edi.
Sinklerning fikricha, bu ishni politsiya xodimasi qasddan amalga oshirgan. Isroil qonunchiligiga ko‘ra, mamlakatda Falastin bayrog‘ini ommaviy ravishda ko‘rsatish to‘liq taqiqlanmagan.
Biroq vakolatli organlar agar bu holat jamoat tartibiga raxna soladi deb hisoblasa, bayroqni olib qo‘yish huquqiga ega. O‘tgan yili mamlakat milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir politsiyaga Falastin bayroqlarini olib tashlash bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Politsiya vakillari Sinkler ushlab turilganini tasdiqlagan bo‘lsa-da, bosh kiyimning kesib tashlangani borasidagi da’volarga hozircha hech qanday rasmiy munosabat bildirmadi. Aleks Sinkler o‘z qarashlarini ochiq bayon qilib, o‘zini ham Isroil davlati tarafdori, ham inson huquqlari himoyachisi deb hisoblashini, falastinliklar ham o‘z taqdirini o‘zi belgilash huquqiga ega ekanini ta’kidladi.
Yozuvchi ushbu hodisani keskin qoralab, politsiya ustidan rasmiy shikoyat kiritgan va ma’naviy zarar uchun tovon puli talab qilmoqda. Shuningdek, u o‘z e’tiqodi va qarashlarini o‘zgartirmasligini, kelgusida ham har ikki bayroq aks etgan kiyimlarni kiyishda davom etishini ma’lum qildi.

В Израиле задержали писателя за кипу с изображением флагов двух государств
В Израиле произошел необычный инцидент, вызвавший бурные обсуждения в социальных сетях и среди общественности. Как сообщает Zamin.uz со ссылкой на авторитетные международные издания, 20 апреля недалеко от Тель-Авива полиция задержала мужчину, на кипе которого были изображены флаги Израиля и Палестины.
Выяснилось, что 53-летний писатель и преподаватель Еврейского университета в Иерусалиме Алекс Синклер работал за компьютером в одном из кафе города Модиин, где он проживает. В это время к нему подошел религиозный мужчина и, заявив, что его кипа нарушает действующее законодательство, устроил скандал и вызвал стражей порядка.
Прибывшие на место полицейские заявили Синклеру, что его головной убор будет конфискован, и доставили писателя в участок. По словам Алекса Синклера, в отделении полиции он подвергся тщательному досмотру, некоторое время содержался в камере и столкнулся с различными ограничениями.
Писатель сообщил в социальных сетях, что изначально полицейские отказывались возвращать ему головной убор. Позже кипу вернули владельцу, однако часть с изображением палестинского флага была вырезана.
Синклер убежден, что это было сделано сотрудницей полиции намеренно. Согласно израильскому законодательству, публичная демонстрация палестинского флага в стране полностью не запрещена.
Однако компетентные органы имеют право изъять флаг, если сочтут, что это угрожает общественному порядку. В прошлом году министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир поручил полиции убирать палестинские флаги.
Представители полиции подтвердили факт задержания Синклера, но пока не дали официальных комментариев по поводу обвинений в порче головного убора. Алекс Синклер открыто заявляет о своих взглядах, считая себя одновременно сторонником Государства Израиль и правозащитником, подчеркивая, что палестинцы также имеют право на самоопределение.
Писатель резко осудил инцидент, подал официальную жалобу на действия полиции и требует компенсации за моральный ущерб. Он также заявил, что не изменит своих убеждений и намерен в будущем продолжать носить одежду с символикой обоих флагов.