AQSH NATOdagi hamkorlariga nisbatan jiddiy choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Mudofaa vazirligi Eron bilan bog‘liq harbiy harakatlarda Vashingtonni qo‘llab-quvvatlashdan bosh tortgan Shimoliy Atlantika alyansidagi hamkorlariga nisbatan jiddiy choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nufuzli axborot agentliklarining xabar berishicha, taklif etilayotgan jazo choralari orasida Ispaniyaning NATOdagi a’zoligini vaqtincha to‘xtatib turish masalasi ham ko‘rib chiqilyapti. Pentagon vakillari "muammoli" deb hisoblanayotgan davlatlar vakillarini ittifoqdagi yuqori va nufuzli lavozimlardan chetlatishni taklif etmoqda.
Bundan tashqari, Vashington Folklend orollari bo‘yicha o‘zining avvalgi siyosiy pozitsiyasini qayta ko‘rib chiqishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Rasmiy Madrid o‘z hududidagi harbiy bazalardan va havo kengliklaridan Eronga zarba berish maqsadida foydalanishga ruxsat bermagani Oq uyning keskin e’tiroziga sabab bo‘ldi.
Pentagonning ichki hujjatlarida qayd etilishicha, Ispaniyaning alyansdagi ishtirokini to‘xtatish harbiy nuqtayi nazardan katta yo‘qotish bo‘lmasa-da, bu boshqa davlatlar uchun kuchli siyosiy ishora bo‘ladi. Biroq bunday keskin qarorni qabul qilish uchun NATOga a’zo barcha o‘ttiz ikki davlatning bir ovozdan roziligi talab etiladi.
Bu esa amaldagi tartib-qoidalarga ko‘ra jarayonni ancha murakkablashtiradi. Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches Yevropa Ittifoqi sammiti doirasida mazkur vaziyatga munosabat bildirdi.
U Madridning ittifoqchilik majburiyatlariga sodiqligini, biroq har qanday harbiy hamkorlik faqat xalqaro huquq normalari doirasida amalga oshirilishi shartligini ta’kidladi. Shu bilan birga, Germaniya hukumati ham ushbu masalada o‘z fikrini bildirib, Ispaniyaning alyansdagi maqomini o‘zgartirish uchun hech qanday huquqiy yoki siyosiy asos mavjud emasligini ma’lum qildi.
Berlin bu borada Madridni qo‘llab-quvvatlashini ochiq tushuntirdi. Bundan avvalroq Oq uy ma’muriyati NATOga a’zo davlatlarni "yaxshi" va "yomon" ittifoqchilarga ajratuvchi maxsus ro‘yxat tuzgani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi.
Eron masalasida AQSh bilan hamfikr bo‘lmagan davlatlar ikkinchi toifadagi ro‘yxatga kiritilgan. Shuningdek, AQSh hukumati mudofaa xarajatlarini yalpi ichki mahsulotning besh foizigacha yetkazmagan mamlakatlarni ittifoq doirasidagi ovoz berish huquqidan mahrum qilish imkoniyatlarini ham ko‘rib chiqmoqda.

США планируют принять серьезные меры в отношении партнеров по НАТО
Министерство обороны США планирует принять серьезные меры в отношении партнеров по Североатлантическому альянсу, которые отказались поддержать Вашингтон в военных действиях, связанных с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным авторитетных информационных агентств, среди предлагаемых санкций рассматривается вопрос о временном приостановлении членства Испании в НАТО. Представители Пентагона предлагают отстранить представителей стран, считающихся «проблемными», от высоких и влиятельных постов в альянсе.
Кроме того, Вашингтон предупреждает, что может пересмотреть свою прежнюю политическую позицию по Фолклендским островам. Отказ официального Мадрида разрешить использование военных баз и воздушного пространства на своей территории для нанесения ударов по Ирану вызвал резкие возражения Белого дома.
В внутренних документах Пентагона отмечается, что хотя прекращение участия Испании в альянсе не станет большой потерей с военной точки зрения, это станет мощным политическим сигналом для других стран. Однако для принятия такого радикального решения требуется единогласное согласие всех тридцати двух стран-членов НАТО, что значительно усложняет процесс согласно действующим процедурам.
Премьер-министр Испании Педро Санчес прокомментировал ситуацию в рамках саммита Европейского союза. Он подчеркнул приверженность Мадрида союзническим обязательствам, однако отметил, что любое военное сотрудничество должно осуществляться исключительно в рамках норм международного права.
В то же время правительство Германии также высказало свое мнение по этому вопросу, заявив об отсутствии каких-либо правовых или политических оснований для изменения статуса Испании в альянсе. Берлин открыто разъяснил свою поддержку Мадрида в этом вопросе.
Ранее распространилась информация о том, что администрация Белого дома составила специальный список, разделяющий страны-члены НАТО на «хороших» и «плохих» союзников. Страны, не согласные с США по иранскому вопросу, включены в список второй категории.
Также правительство США рассматривает возможность лишения права голоса в рамках союза тех стран, которые не довели расходы на оборону до пяти процентов от ВВП. Такие меры могут еще больше усилить внутренние противоречия внутри альянса.