Rossiya Federatsiyasining Yekaterinburg shahrida joylashgan ko‘p qavatli turar joy majmualaridan birida uchuvchisiz uchish apparati hujumi oqibatida ko‘ngilsiz hodisa yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur hujum natijasida olti nafar fuqaro turli darajadagi tan jarohatlari olgan. Voqea joyidagi xavfsizlik choralarini ko‘rish va aholi hayotini asrash maqsadida ellik nafarga yaqin kishi zudlik bilan xavfsiz hududga ko‘chirilgan.
Viloyat rahbari Denis Paslerning ma’lum qilishicha, tibbiy yordam so‘rab murojaat qilgan fuqarolarning aksariyatiga yong‘in oqibatida hosil bo‘lgan tutun gazidan yengil darajada zaharlanish tashhisi qo‘yilgan. Jabrlanganlar orasidan bir nafar ayol ahvoli hisobga olinib, shifoxonaga yotqizilgan.
Qolgan besh nafar fuqaroga esa voqea joyida zaruriy tibbiy yordam ko‘rsatilgan, biroq ular statsionar tartibda davolanishdan bosh tortishgan. Hujum oqibatida jiddiy zarar ko‘rgan xonadonlar egalari va boshqa aholi vakillari hukumat tomonidan tashkil etilgan vaqtinchalik yashash punktlariga joylashtirildi.
Hozirgi vaqtda voqea sodir bo‘lgan hududda Favqulodda vaziyatlar vazirligi mutaxassislari tegishli tekshiruv ishlarini olib bormoqda. Shuningdek, og‘ir vaziyatga tushib qolgan va ruhiy bosimni boshidan o‘tkazayotgan fuqarolarga malakali psixologlar tomonidan zaruriy yordam ko‘rsatilmoqda.
Mutasaddilar bino holatini o‘rganib, yetkazilgan moddiy zararni bartaraf etish choralarini ko‘rmoqda. Vaziyat to‘liq nazorat ostiga olingan bo‘lib, xavfsizlik choralari kuchaytirilgan.

Шесть человек пострадали в результате атаки беспилотника в Екатеринбурге
В одном из многоэтажных жилых комплексов Екатеринбурга (Российская Федерация) произошел инцидент в результате атаки беспилотного летательного аппарата. Об этом сообщает Zamin.uz.
По последним данным, в результате атаки шесть граждан получили травмы различной степени тяжести. В целях обеспечения мер безопасности и защиты жизней жителей около пятидесяти человек были незамедлительно эвакуированы в безопасную зону.
Как сообщил глава региона Денис Паслер, большинству граждан, обратившихся за медицинской помощью, был поставлен диагноз легкого отравления продуктами горения. Одна женщина была госпитализирована с учетом ее состояния.
Остальным пяти пострадавшим необходимая медицинская помощь была оказана на месте, однако они отказались от стационарного лечения. Владельцы квартир, серьезно пострадавших в результате атаки, и другие жители были размещены в пунктах временного проживания, организованных правительством.
В настоящее время специалисты МЧС проводят соответствующие проверки на месте происшествия. Также квалифицированные психологи оказывают необходимую помощь гражданам, оказавшимся в тяжелой ситуации и испытывающим психологическое давление.
Власти изучают состояние здания и принимают меры по устранению нанесенного материального ущерба. Ситуация находится под полным контролем, меры безопасности усилены.