AQShning Oltin karta dasturi orqali faqat bir kishi viza oldi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida joriy etilgan Oltin karta dasturi kutilgan natijani bermagani va xalqaro miqyosda yetarli darajada ommalashmagani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Associated Press axborot agentligi tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur maxsus viza turi orqali hozirgi vaqtga qadar faqatgina bir nafar shaxs AQShda doimiy yashash va mehnat qilish huquqini qo‘lga kiritgan. Ushbu ko‘rsatkich dasturning amaldagi samaradorligi kutilganidan ancha past ekanligini ko‘rsatmoqda.
Mazkur ma’lumotlar bevosita AQSh savdo vaziri Xovard Latnik tomonidan taqdim etilgan bo‘lib, u ilgari surilgan rasmiy bayonotlar bilan o‘zaro ziddiyat tashkil etadi. Gap shundaki, prezident Donald Tramp bundan avvalroq bergan bayonotlarida bir necha kun ichida jami 1,3 milliard dollarlik Oltin kartalar sotilganini va dasturga qiziqish o‘ta yuqori ekanini ta’kidlagan edi.
Biroq amaldagi statistika va vazirning hisoboti ushbu raqamlar haqiqatdan yiroq ekanligini anglatmoqda. Belgilangan tartibga ko‘ra, Oltin karta dasturi doirasida jismoniy shaxslar bir million dollar miqdorida to‘lov amalga oshirish orqali mamlakatda tezlashtirilgan tartibda rezidentlik maqomini olishlari mumkin.
Shu bilan birga, yirik kompaniyalar o‘z xodimlarini AQShga olib kelish va ularni ish bilan ta’minlash uchun ikki million dollar va qo‘shimcha yig‘imlarni to‘lashlari talab etiladi. Shunday yuqori narxlarga qaramay, amalda atigi bir kishi ushbu imkoniyatdan foydalangani dasturning kelajagi borasida turli savollarni keltirib chiqarmoqda.

Только один человек получил визу по программе «Золотая карта» США
Стало известно, что внедренная в Соединенных Штатах программа «Золотая карта» не принесла ожидаемых результатов и не получила достаточной популярности на международном уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным информационного агентства Associated Press, на сегодняшний день только один человек получил право на постоянное проживание и работу в США через этот специальный тип визы. Этот показатель свидетельствует о том, что фактическая эффективность программы намного ниже ожидаемой.
Данные сведения были предоставлены непосредственно министром торговли США Говардом Латником, что вступает в противоречие с ранее сделанными официальными заявлениями. Дело в том, что президент Дональд Трамп в своих предыдущих выступлениях утверждал, что всего за несколько дней было продано «Золотых карт» на общую сумму 1,3 миллиарда долларов, и интерес к программе крайне высок.
Однако текущая статистика и отчет министра указывают на то, что эти цифры далеки от реальности. Согласно установленному порядку, в рамках программы «Золотая карта» физические лица могут получить статус резидента страны в ускоренном порядке, осуществив платеж в размере одного миллиона долларов.
В то же время от крупных компаний требуется выплатить два миллиона долларов и дополнительные сборы за ввоз своих сотрудников в США и обеспечение их работой. Несмотря на столь высокие цены, тот факт, что на практике этой возможностью воспользовался лишь один человек, вызывает вопросы относительно будущего программы.
В настоящее время эксперты анализируют причины, по которым данный проект не привлек внимания инвесторов.