Gabonda amerikalik millioner yovvoyi fillar hujumi oqibatida halok bo‘ldi
Afrikaning Gabon davlati hududida navbatdagi ov safari fojia bilan yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQShlik 75 yoshli tadbirkor va millioner Erni Dozio yovvoyi fillar hujumi oqibatida hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda xalqaro nashrlar, xususan, Daily Mail gazetasi batafsil ma’lumot tarqatdi.
Olingan xabarlarga ko‘ra, tajribali ovchi hamrohligida tropik o‘rmonlar ichkarisiga kirgan tadbirkor kutilmagan vaziyatga duch kelgan. Ular o‘z yo‘lida yonida yosh bolalari bo‘lgan beshta urg‘ochi fildan iborat to‘dani uchratishgan.
Tabiat qonunlariga ko‘ra, yovvoyi hayvonlar insonlar harakatini o‘z nasli uchun xavf deb baholagan va darhol hujumga o‘tgan. To‘qnashuv paytida Dozioning hamrohi muvozanatni yo‘qotib yiqilgan va og‘ir jarohat olib, qo‘lidagi qurolini tushirib yuborgan.
Millionerning o‘zi ham qurollangan bo‘lishiga qaramay, hayvonlarning shiddatli hujumi tufayli o‘zini himoya qilishga ulgurmagan. Natijada yirik hayvonlar uni bosib o‘ldirgan.
Hozirgi vaqtda marhumning jasadini AQShning Kaliforniya shtatiga yetkazish choralari ko‘rilmoqda. Bu borada AQShning Gabondagi elchixonasi mahalliy hukumat bilan hamkorlikda barcha zaruriy hujjatlarni rasmiylashtirish ishlarini olib bormoqda.
Soha mutaxassislarining fikricha, fillar tabiatan insonlarga nisbatan tajovuzkor emas va kamdan-kam hollarda hujum qiladi. Biroq zich o‘rmonlarda kutilmagan to‘qnashuvlar yuz berganda, ayniqsa urg‘ochi fillar o‘z bolalarini himoya qilish maqsadida o‘ta xavfli jonzotga aylanadi.
Shu bilan bir qatorda, yovvoyi tabiatda insonlar hayotiga xavf soluvchi boshqa hodisalar ham qayd etilmoqda. Masalan, yaqinda Alyaskada joylashgan harbiy poligonlardan birida ikki nafar amerikalik askar ayiq hujumiga uchragan edi.
O‘quv mashg‘ulotlari vaqtida sodir bo‘lgan ushbu voqeada harbiylar maxsus qalampir gazidan foydalanib, o‘z hayotlarini saqlab qolishga muvaffaq bo‘lishgan. Bu kabi voqealar yovvoyi tabiat qo‘ynida har qanday ehtiyot chorasi ham ba’zan yetarli bo‘lmasligini ko‘rsatmoqda.

Американский миллионер погиб в Габоне в результате нападения диких слонов
Очередное сафари на территории африканского государства Габон закончилось трагедией. Как сообщает Zamin.uz, 75-летний американский предприниматель и миллионер Эрни Дозио погиб в результате нападения диких слонов.
Подробную информацию об этом распространили международные издания, в частности газета Daily Mail. Согласно полученным данным, бизнесмен, отправившийся вглубь тропических лесов в сопровождении опытного охотника, столкнулся с непредвиденной ситуацией.
На своем пути они встретили стадо из пяти самок слонов с детенышами. По законам природы дикие животные расценили действия людей как угрозу своему потомству и немедленно перешли в атаку.
Во время столкновения спутник Дозио потерял равновесие, упал и, получив тяжелую травму, выронил оружие. Несмотря на то, что сам миллионер также был вооружен, из-за стремительной атаки животных он не успел защитить себя.
В результате крупные животные затоптали его насмерть. В настоящее время принимаются меры по транспортировке тела погибшего в американский штат Калифорния.
Посольство США в Габоне в сотрудничестве с местными властями ведет работу по оформлению всех необходимых документов. По мнению экспертов, слоны по своей природе не агрессивны по отношению к людям и нападают редко.
Однако при неожиданных столкновениях в густых лесах, особенно когда речь идет о защите потомства, самки слонов становятся крайне опасными. Параллельно фиксируются и другие случаи в дикой природе, угрожающие жизни людей.
Например, недавно на одном из военных полигонов на Аляске двое американских солдат подверглись нападению медведя. В ходе инцидента, произошедшего во время учений, военным удалось спасти свои жизни, использовав специальный перцовый баллончик.
Подобные происшествия показывают, что в условиях дикой природы даже самых строгих мер предосторожности иногда бывает недостаточно.