AQSh Yaqin Sharqdagi harbiy amaliyotlar uchun milliardlab dollar sarfladi
Amerika Qo‘shma Shtatlarining Yaqin Sharq mintaqasidagi, xususan, Eronga qarshi yo‘naltirilgan harbiy amaliyotlari mamlakat g‘aznasi uchun ulkan moliyaviy yuk bo‘lib tushmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ellik besh kun davom etgan ushbu harbiy harakatlar uchun jami 61 milliard dollardan ortiq mablag‘ sarflab bo‘lingan. Bu ko‘rsatkichlar harbiy xarajatlarni kuzatib boruvchi maxsus portallar tomonidan tahlil qilingan bo‘lib, hozirgi vaqtda AQSh g‘aznasidan har bir soniyada o‘rtacha 11,5 ming dollar miqdorida mablag‘ chiqib ketayotganini ko‘rsatmoqda.
Ushbu hisob-kitoblar harbiy bo‘linmalarning joylashuvi, dengiz kemalarining ta’minoti hamda murakkab logistika tizimi xarajatlarini hisobga olgan holda doimiy ravishda yangilanib borilmoqda. Tahlillar Pentagonning AQSh Kongressiga taqdim etgan rasmiy hisobotlariga asoslangan bo‘lib, ular harbiy harakatlarning naqadar qimmatga tushayotganini tasdiqlaydi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, harbiy amaliyotlarning ilk olti kunida 11,3 milliard dollar sarf qilingan edi. Keyingi davrlarda esa kunlik xarajatlar o‘rtacha 1 milliard dollar atrofida bo‘lishi prognoz qilingan va amalda ushbu ko‘rsatkichlar o‘z tasdig‘ini topmoqda.
Bunday ulkan mablag‘larning sarflanishi nafaqat AQSh ichki iqtisodiyotiga, balki jahon moliya bozoridagi muvozanatga ham o‘z ta’sirini o‘tkazishi mumkin. Harbiy xarajatlarning bunday yuqori sur’atlarda o‘sishi Pentagon va hukumat vakillari o‘rtasida byudjet masalalarida turli bahslarga sabab bo‘lmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, agar harbiy harakatlar shu tarzda davom etsa, umumiy xarajatlar miqdori kutilganidan ham ko‘proqqa oshib ketishi va mamlakatning tashqi qarziga sezilarli darajada bosim o‘tkazishi mumkin. Hozirda ushbu mablag‘larning asosiy qismi zamonaviy qurol-yarog‘lar, aviatsiya parvozlari va askarlarning kundalik ehtiyojlarini qoplashga yo‘naltirilmoqda.

США потратили миллиарды долларов на военные операции на Ближнем Востоке
Военные операции Соединенных Штатов в ближневосточном регионе, в частности направленные против Ирана, ложатся огромным финансовым бременем на государственную казну. По данным Zamin.uz, за пятьдесят пять дней этих военных действий было израсходовано в общей сложности более 61 миллиарда долларов.
Эти показатели, проанализированные специализированными порталами по мониторингу военных расходов, показывают, что в настоящее время из казны США ежесекундно уходит в среднем 11,5 тысяч долларов. Данные расчеты постоянно обновляются с учетом дислокации воинских частей, обеспечения морских судов и затрат на сложную логистическую систему.
Анализ основан на официальных отчетах Пентагона, представленных Конгрессу США, которые подтверждают высокую стоимость военных действий. По предварительным данным, за первые шесть дней операций было потрачено 11,3 миллиарда долларов.
В последующие периоды прогнозировалось, что ежедневные расходы составят около 1 миллиарда долларов, и на практике эти цифры подтверждаются. Расходование столь огромных средств может повлиять не только на внутреннюю экономику США, но и на баланс мирового финансового рынка.
Столь высокие темпы роста военных расходов вызывают споры по бюджетным вопросам между представителями Пентагона и правительства. По мнению экспертов, если военные действия продолжатся в том же духе, общая сумма расходов может превысить ожидания и оказать значительное давление на внешний долг страны.
В настоящее время основная часть этих средств направляется на современное вооружение, авиационные вылеты и покрытие повседневных нужд военнослужащих.