AQSHda federal darajada o‘lim jazosiga qo‘yilgan taqiq bekor qilindi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Adliya vazirligi federal darajada o‘lim jazosini qo‘llashga qo‘yilgan cheklovlar rasman bekor qilinganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakat huquq-tartibot tizimida jiddiy o‘zgarishlar sodir bo‘layotganidan dalolat beradi. Ma’lum qilinishicha, avvalgi ma’muriyat davrida joriy etilgan vaqtinchalik taqiq o‘z kuchini yo‘qotdi.
Endilikda eng og‘ir jinoyatlarni sodir etgan shaxslarga nisbatan ushbu keskin jazo turidan kengroq foydalanish ko‘zda tutilmoqda. Yangi tartibga muvofiq, avvaldan mavjud bo‘lgan maxsus in’eksiya yuborish orqali jazo ijro etish usuli qayta tiklanadi.
Shu bilan birga, jazo turlari qatoriga qo‘shimcha ravishda otish orqali qatl qilish usuli ham rasman kiritilmoqda. Adliya vazirligi mutasaddilari qonuniy kuchga kirgan sud hukmlarini ijro etish davlatning bevosita majburiyati ekanini alohida ta’kidlab o‘tishdi.
Bu qadam og‘ir jinoyatchilikka qarshi kurashish va adolatni qaror toptirish yo‘lidagi muhim chora sifatida baholanmoqda. Endilikda barcha apellyatsiya va shikoyat bosqichlari yakuniga yetgan mahkumlar bo‘yicha qatl jarayonlarini amalga oshirish uchun huquqiy to‘siqlar qolmadi.
Hukumat mahkumlarning shikoyatlarini ko‘rib chiqish va yakuniy qaror qabul qilish jarayonlarini tezlashtirish uchun ichki tartib-qoidalarni takomillashtirishni rejalashtirmoqda. Bu esa yillar davomida cho‘zilib kelayotgan sud jarayonlarini muayyan muddatlarda yakunlash imkonini beradi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilning yanvar oyida prezident Donald Tramp federal darajada o‘lim jazosini qayta tiklash to‘g‘risidagi maxsus farmonni imzolagan edi. Mazkur hujjat mamlakatda jinoyatchilikning oldini olish va jamiyat xavfsizligini ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Hozirda tegishli idoralar yangi tartiblarni hayotga tatbiq etish va qatl etish usullari bo‘yicha texnik tayyorgarlik ishlarini boshlab yuborgan. Ushbu o‘zgarishlar AQSH huquq tizimida uzoq yillik bahs-munozaralarga sabab bo‘lgan masalaga oydinlik kiritdi.

В США отменен запрет на смертную казнь на федеральном уровне
Министерство юстиции США объявило об официальной отмене ограничений на применение смертной казни на федеральном уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное решение свидетельствует о серьезных изменениях в правоохранительной системе страны. Сообщается, что временный мораторий, введенный предыдущей администрацией, утратил силу.
Теперь планируется более широкое применение этой высшей меры наказания в отношении лиц, совершивших особо тяжкие преступления. Согласно новому порядку, восстанавливается ранее существовавший метод исполнения приговора путем введения специальной инъекции.
Вместе с тем, в перечень способов казни официально добавляется расстрел. Представители Министерства юстиции особо подчеркнули, что исполнение вступивших в законную силу судебных приговоров является прямой обязанностью государства.
Этот шаг расценивается как важная мера в борьбе с тяжкой преступностью и установлении справедливости. Теперь не осталось правовых барьеров для приведения в исполнение приговоров в отношении осужденных, прошедших все этапы апелляций и жалоб.
Правительство планирует совершенствовать внутренние процедуры для ускорения процесса рассмотрения жалоб осужденных и принятия окончательных решений. Это позволит завершать судебные процессы, тянущиеся годами, в определенные сроки.
Напомним, что в январе 2025 года президент Дональд Трамп подписал специальный указ о возобновлении смертной казни на федеральном уровне. Данный документ принят в целях предотвращения преступности и обеспечения общественной безопасности.
В настоящее время профильные ведомства начали работу по внедрению новых правил и техническую подготовку по методам казни. Эти изменения внесли ясность в вопрос, который на протяжении многих лет был предметом дискуссий в правовой системе США.