Turkiyaning Istanbul shahrida huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan o‘tkazilgan keng ko‘lamli tezkor tadbir natijasida yirik yashirin qurol ombori fosh etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu maxfiy joy shaharning Pendik tumanida joylashgan bo‘lib, u yer ostidagi suv saqlash ombori hududida tashkil etilgan. Mazkur hodisa haqida Turkiyaning nufuzli nashrlari batafsil xabar tarqatdi.
Istanbul politsiyasi ushbu noqonuniy faoliyatni aniqlash uchun zamonaviy texnologiyalardan, jumladan, dronlardan samarali foydalangan. Uzoq vaqt davomida olib borilgan kuzatuvlar va tahlillar natijasida jinoyatchilarning harakatlari to‘liq nazoratga olingan.
Shundan so‘ng, belgilangan hududda kutilmagan tintuv tadbiri o‘tkazilib, natijada yer ostidagi yashirin ombor fosh qilingan. O‘tkazilgan tintuv jarayonida qurol-yarog‘ ishlab chiqarish va ularni yig‘ish uchun mo‘ljallangan juda ko‘p miqdordagi ehtiyot qismlar topildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, politsiya xodimlari u yerdan uch mingdan ortiq to‘pponcha detallari, ikki mingga yaqin zatvor mexanizmlari hamda boshqa ko‘plab turli xil komponentlarni ashyoviy dalil sifatida olib qo‘ygan. Mutaxassislarning xulosasiga ko‘ra, ushbu qismlardan noqonuniy yo‘l bilan tayyor qurollar yasashda foydalanilgan.
Mazkur jinoiy faoliyatga aloqadorlikda gumon qilinib, voqea joyida to‘rt nafar shaxs qo‘lga olindi. Hozirgi vaqtda ushbu shaxslarga nisbatan tegishli tartibda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Politsiya xodimlari ushbu noqonuniy tarmoqning boshqa a’zolarini va qurollar qayerga yetkazib berilganini aniqlash ustida ishlamoqda. Turkiya rasmiylarining ta’kidlashicha, ushbu topilma mamlakatda noqonuniy qurol aylanmasiga qarshi kurash doirasida bir vaqtning o‘zida aniqlangan eng yirik omborlardan biri bo‘lib qolmoqda.
Bu kabi operatsiyalar mamlakatda xavfsizlikni ta’minlash va jinoiy guruhlarning faoliyatiga chek qo‘yish yo‘lidagi muhim qadamdir. Hozirda mazkur holat yuzasidan keng qamrovli surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda.

В Стамбуле обнаружен крупный подпольный склад оружия
В Стамбуле, Турция, в результате масштабной спецоперации правоохранительных органов был ликвидирован крупный подпольный склад оружия. По данным Zamin.uz, тайник располагался в районе Пендик на территории подземного резервуара для воды.
Об этом инциденте подробно сообщили ведущие турецкие издания. Полиция Стамбула эффективно использовала современные технологии, включая дроны, для выявления этой незаконной деятельности.
В результате длительного наблюдения и анализа действия преступников были взяты под полный контроль. В ходе внезапного обыска на указанной территории был обнаружен скрытый подземный склад.
В ходе обыска было найдено огромное количество запчастей, предназначенных для производства и сборки огнестрельного оружия. По официальным данным, сотрудники полиции изъяли более трех тысяч деталей для пистолетов, около двух тысяч затворных механизмов и множество других компонентов.
По заключению экспертов, эти детали использовались для незаконного изготовления готового оружия. По подозрению в причастности к данной преступной деятельности на месте были задержаны четыре человека.
В настоящее время в отношении них проводятся следственные действия. Полиция работает над выявлением других участников незаконной сети и каналов сбыта оружия.
Турецкие власти подчеркивают, что данная находка является одним из крупнейших складов, выявленных в рамках борьбы с незаконным оборотом оружия в стране. Подобные операции являются важным шагом в обеспечении безопасности и пресечении деятельности преступных группировок.